19 Temmuz 2023’te kaybettiğimiz usta sanatçı Şenol Yorozlu’nun (1950-2023) Ocak 2023’te gerçekleşen son kişisel sergisine ev sahipliği yapan Brieflyart, şimdi de sanatçı anısına düzenlenen “Kaftanlar” başlıklı sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor. Sergi, sanatçının başyapıtları arasında gösterilen; belleklerde yer etmiş geleneksel bir imgeyle tüketim kültürünün egemenliğindeki güncel olguların yepyeni içeriğinin tartışmalı bir sentezinden yola çıkan çarpıcı “Kaftanlar” serisinin bir bölümünden oluşuyor.

“Kaftanlar” sergisi için hazırlanan katalog yazısını kaleme alan sanat yazarı, eleştirmen Nilgün Yüksel, seriyi Yorozlu, Kaftanlar serisini ilk oluşturduğu yıllarda ‘Kaftan Kim?’ sorusundan yola çıkar. İzleyiciyi, nesnenin işaret ettiği özneyi ya da olası özneleri düşünmeye davet eder. Yorozlu, kaftanlarında güç ve değer imgesini tersine çevirir. Gücün, heybetin, değerin simgesi kaftanı kâğıtlara; dolayısıyla insanların gözünde kırılgan, hafif ve sıradan olana evriltir. Onun boyut olarak devasalığını küçültür. Değerini yeniden sorgular ve değişken olabileceğini hatırlatır. Fakat bunu yaparken kaftanı tarihe gömmez, tam aksine toplumsal bilinçdışında yaşayan imgenin canlılığını gösterirken salt iktidar kavramıyla özdeşleştirir,” sözleriyle anlatıyor.

Sanat tarihçisi, yazar ve küratör Prof. Dr. Kıymet Giray ise, 10 Şubat 2024 Cumartesi günü saat 14.00’te Brieflyart’ta “Kaftanlar” sergisi bağlamında bir söyleşi gerçekleştirecek. Şenol Yorozlu’yu, sanat yaşamı ve ürettiği eserler üzerinden ele alacağı konuşmada Giray, sanatçıyla uzun yıllar süren dostluğundan anıları da paylaşacak.

Şenol Yorozlu’nun Kaftanlarsergisi, 24 Şubat 2024 tarihlerine kadar salı-cumartesi günleri 11.00 – 18.00; pazar günleri 13.00 – 18.00 saatleri arasında Brieflyart’ta ziyaret edilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *