Şehrin üzerindeki sarı toz bulutu, nereden çıktığı belli olmayan arabalar, size bir şeyler satmaya çalışan insanlar ve asla bitmeyen bir kaos. Kahire’ye hoş geldiniz!

Bilindiği üzere Kahire, Mısır’ın en büyük kenti. Tabii, sadece Mısır’ın değil bütün bir Afrika kıtasının da her bakımdan en büyük parçası. Tarihsel geçmişine baktığımızda da tarihin en başından beri önemli bir merkez olmuş. Günümüzde Mısır medeniyetinin önemli tarihi yapılarına ev sahipliği yapmasından dolayı da dünyanın her yerinden binlerce turisti ağırlıyor.

Peki, Kahire’de gezilecek yerler neler? Kahire’de gezerken nelere dikkat edilmeli? Kahire kaç günde gezilir? Bu yazımızda bunlara cevap vereceğiz.

Öncelikle bu gezimizin Şubat 2024 tarihinde yapıldığını ve vereceğimiz özellikle fiyat bilgilerinin de bu tarih için geçerli olduğunu en başından belirtelim.

Kahire’de Gezilecek Yerler

Gize Piramitleri

Mısır denilince akla ilk gelen tabii ki de piramitler. Mısır’a sadece piramitler için bile gidilebilir. Piramitler hakkında tarihsel bilgiler vermek yerine pratik bilgiler vermenin gezginlerin işine daha çok yarayacağını düşünüyorum. Bu yüzden piramitler hakkında detaylı bilgilere ulaşmak isteyenler Wikipedia’dan yardım alabilir.

Gize piramitleri, Gize Nekropolü denilen yerde yer alıyor. Gize Nekropolü ise Nil Nehri’nin batısına düşüyor. Kahire merkezden Mısır piramitlerine taksi ile yaklaşık yarım saatte gitmek mümkün. Bu yolculukta iyi bir pazarlık ile 150-200 Mısır poundu ödeyebilirsiniz. Yahut Uber kullanarak daha ucuza bir yolculuk yapabilirsiniz.

Bu arada Mısır piramitlerinin girişi sizi biraz hayal kırıklığına uğratacak, çünkü kapıda tam bir izdiham sizi bekliyor olacak. Bu izdihama karşılık hiçbir düzenin olmayışı da cabası. Her yanınızdan size bir şeyler satmak isteyenler, turist rehberleri, deve sahipleri… Buna şimdiden kendinizi hazırlamakta fayda var.

Ne demek istediğimizi aşağıdaki yer alan şu videoda daha iyi görebilirsiniz.

Mısır piramitlerinin öteki yüzü: Kaos ve kargaşa

Mısır piramitlerinin giriş ücreti 540 Mısır poundu olarak belirlenmiş. Bu genel giriş ve piramitlerin olduğu alanı gezebiliyorsunuz. Eğer ki dünyanın yedi harikasından biri olan Keops Piramiti’nin içine girmek isterseniz ayrıca 900 Mısır poundu daha ödemeniz gerekiyor.

“Keops Piramiti’nin içine girmeye değer mi?” dediğinizi duyuyorum. Bunun cevabını vermek zor. Ben açıkçası piramitin için kısmına girdiğim için mutluyum.

Aşağıdaki videoyuz izleyerek girip girmeyeceğinize kendiniz karar verebilirsiniz.

Mısır piramitlerinin içine girdik

Kahire Mısır Müzesi

Kahire’de gezilecek yerlerde ikinci adres Kahire Mısır Müzesi. Müze, dünya mirası için oldukça önemli bir yere sahip. Mısır medeniyetinin birçok dönemini deneyimleyebiliyorsunuz burada. Resmi kaynaklarda anlatıldığı kadarıyla 120 bin kadar eser sergileniyormuş. Tabii, en dikkat çekici bölümlerden bir tanesi de Tutankamon’un hazinelerinin yer aldığı oda.

Piramitlere göre daha sistemli olsa da yine de müze yeteri kadar sistemli değil. Sanki pek çok eser rastgele bırakılmış izlenimini veriyor. Eserler toz içinde. Bence burayı bir rehber eşliğinde gezmek müzeden istifade etmek için daha uygun olur.

Müzenin giriş ücreti 450 Mısır poundu. Toplam iki kattan oluşan müzeyi gezmek epey zaman alıyor. Zamanınızı ona göre ayarlamakta fayda var. Müzenin alışveriş bölümü ise bence pahalı. Alışveriş yapmak isterseniz birazdan anlatacağımız Han el-Halili’yi tercih edebilirsiniz.

Bu arada müze, Kahire’nin tam kalbinde yer alıyor. Bu yüzden ulaşım oldukça kolay.

Tahrir Meydanı

Tahrir Meydanı, Mısır Müzesi’nin hemen önündeki büyük alan olarak karşımıza çıkıyor. Meydanın etrafı dünya çapındaki ünlü otel zincirleri ile çevrilmiş durumda. Gezmekten ziyade görülmesi gerek bir yer Tahrir Meydanı.

Han el-Halili

Mısır’da gezilebilecek yerlerden bir diğeri ise Han el-Halili olarak bilinen ünlü çarşı. Mısır Müzesi’ne taksi ile yaklaşık olarak 10 dakikalık bir mesafede bulunuyor.

Burada çeşitli hediyelik eşyalar bulmanız mümkün. Her ne kadar bütün eşyaların el yapımı olduğu söylense de kalitesinden de anlayacağız üzere bu doğru değil. İstanbul’da Kapalı Çarşı’yı gören bizler için Han el-Halili o kadar da dikkat çekici değil ama yine de Kahire’de görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Sıkı bir pazarlık ile Mısır kültürünü yansıtan hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

El-Ezher Camii

Kahire’nin sembolik yapılarından bir tanesi de El-Ezher Camii. 970 yılında inşa edilen ve Kahire’deki ilk cami olan El-Ezher Camii, gerçekten de görülmeye değer.

Giriş ücretinin olmadığı El-Ezher Camii, Han el-Halili’nin çok yakınında bulunuyor.

Benim Kahire’de özellikle görülmesi gerektiğini düşündüğüm yerler böyle. Bunlara ilaveten aşağıdaki yapıları da görebilirsiniz.

 • Ulusal Mısır Medeniyetleri Müzesi
 • Abidin Sarayı
 • İslami Sanatlar Müzesi
 • Kahire Kalesi
 • Kavalalı Mehmet Ali Paşa Camii
 • Ulusal Askeri Müze
 • Polis Müzesi
 • El Rifai ve Sultan Hasan Camileri
 • Ölüler Şehri
 • Kıptı Mahallesi
 • Kıptı Sanatı Müzesi

Kahire Kaç Günde Gezilir?

Kahire 20 milyonluk nüfusu ve kapladığı alan ile gerçekten de büyük bir şehir. Bu şehri dolu dolu yaşamak gerekiyor. Sadece Kahire’ye gelmişseniz tabii ki daha fazla vakit ayırmakta yarar var ama bizim yaptığımız gibi bir Mısır turu planlamışsanız 3 gün rahat rahat yetecektir.

Bir gün piramitler, iki gün de şehrin geri kalanı ve müzeleri gezerseniz rahatlıkla şehri tanıyabilirsiniz.

Kahire’de Nerede Ne Yenir?

Kahire, tarihi ve kültürel zenginliği ile olduğu kadar lezzetli mutfağıyla da öne çıkan bir şehir. Farklı tatlara ve deneyimlere açık olanlar için Kahire’de her bütçeye ve zevke uygun seçenekler mevcut.

Geleneksel Mısır Mutfağı:

 • Koshari: Mısır’ın ulusal yemeği olarak kabul edilen koshari, pirinç, makarna, mercimek, nohut ve soğanla yapılan doyurucu bir sokak yemeği. Abou Tarek ve Gad gibi zincir restoranlarda veya sokak satıcılarında bulabilirsiniz.
 • Hawawshi: Baharatlı kıyma ve soğanla doldurulmuş pide ekmeği. Hawawshi Shalaby ve Hawawshy El Refaay gibi restoranlar bu lezzetli pide için oldukça popüler.
 • Ful medames: Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan ful medames, baharatlı ve tahinli nohut yemeği. Felfela ve Abou Tarek gibi restoranlarda kahvaltıda veya atıştırmalık olarak deneyebilirsiniz.
 • Kunefe: Peynir ve irmikle yapılan, şerbetle tatlandırılmış tatlı. Kahire’de her köşede kunefe yapan tatlıcılar bulabilirsiniz.

Uluslararası Lezzetler:

 • Fayruz Lebanese Restaurant: Lübnan mutfağının en lezzetli örneklerini sunan bu restoran, Kahire’de oldukça popüler.
 • Noble House: Çin mutfağı severler için ideal bir mekan.
 • Raj: Hint mutfağının egzotik lezzetlerini deneyimlemek için Raj’ı ziyaret edebilirsiniz.
 • Scores Sports Bar & Restaurant: Spor atmosferini sevenler için ideal bir mekan. Hem Amerikan mutfağı lezzetleri hem de dünya mutfağından seçkin seçenekler sunuyor.

Kahve ve Tatlı:

 • El Fishawi Café: 1773 yılından beri hizmet veren tarihi bir kafe. Kahvenin yanı sıra nane çayı ve nargile de sunuyor.
 • Groppi: Kahire’nin en eski ve en popüler pastanelerinden biri. Fransız pastaları ve tatlıları oldukça lezzetli.
 • Azhar Park: Parkın içerisinde bulunan kafelerde dinlenebilir ve Nil manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Fiyat Bilgisi:

Kahire’de her bütçeye uygun restoran bulmak mümkün. Sokak satıcılarında ve küçük restoranlarda daha uygun fiyatlara yemek yiyebilirsiniz. Lüks restoranlarda ise fiyatlar daha yüksek.

Tavsiyeler:

 • Kahire’de baharatlı yemekler oldukça yaygın. Baharatlı yiyeceklerden hoşlanmıyorsanız sipariş verirken dikkatli olun.
 • Ramazan ayı boyunca birçok restoran gündüzleri kapalı oluyor.

Umarım bu bilgiler Kahire’de lezzetli bir deneyim yaşamanıza yardımcı olur!

Kahire İçin Son Notlar

 • Kahir, Mısır’ın en büyük şehri olmasına rağmen güneydeki birçok şehrine göre daha kapalı bir şehir. Mesela Luksor’da birçok yerde alkol satışı mevcutken Kahire’de böyle bir alternatif bulunmuyor.
 • Taksi yerine Uber tercih edebilirsiniz. Uber beklemek istemezseniz taksilerle sıkı pazarlık yapmakta fayda var.
 • Şehirde trafik kuralı diye bir şey yok. Trafik ışığı görmeniz de mümkün değil. Karşıdan karşıya geçerken kendinizi bir kaosun içinde buluyorsunuz ama merak etmeyin alışmanız çok sürmüyor.
 • Şehrin her yanında kredi kartı çok yaygın. Kredi kartınız ile güvenle ödeme yapabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *