[ad_1]

Tekirdağ Adliyesi’nde düzenlenen anma programına Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül, Adalet Komisyonu Başkanı Naci Ergin, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, Tekirdağ Baro Başkanı Av. Egemen Gürcün ve adliye personeli katıldı. Anma programında konuşan Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, “Biz depremin ardından Kilis’te hem kendi yaralarımızı sardık bir taraftan da hemen yakınımızdaki Kırıkhan’a, Islahiye’ye yardım ettik. 20 bin ekmek ve 20 bin yemeği her gün Kırıkhan’a gönderdik. 100 bin ekmek ve 100 bin yemeği bir hafta boyunca her gün Islahiye’ye gönderdik. Şehrin nüfusunun 100 bin olduğunu ve şehirdeki vatandaşların evine girmek istemediğini düşünecek olursanız bu müthiş bir rakam. Bunu nasıl yaptık? Sınır ötesine yönelik yaptığımız harekatlardan kaynaklı olarak ve sınır ötesinde fakir Suriyelilere yönelik yaptığımız yardımlardan kaynaklı olarak bir lojistik vardı. Bir mutfak kapasitesi vardı. Sivil toplum örgütlerini, Kızılay’ı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı, onların hepsini harekete geçirdik” dedi. 

 

 

 

 

“OLAĞANÜSTÜ BİR GAYRET İÇERİSİNDE ÇALIŞTILAR”

 

Soytürk, “Bir sivil toplum örgütü diyor ki “ben yemek yaparım, malzemem var ancak aşçım yok”, Milli Eğitimdeki 15 aşçıyı oraya görevlendirdik. Başka bir sivil toplum örgütü diyor ki “yaparım ama doğalgazım yok.” İskenderun’dan bir gün içerisinde 60 tonluk bir tankı alıp getirdik ve mutfağa koyduk. Sonucunda her gün 100 bin yemeği yaptık. Ama biz aynı zamanda depremzedeyiz. Aynı zamanda meydandaki, sokaklardaki insanlara yemek veriyoruz, çadır veriyoruz. Konteyner tamir edip konteyner kentin altyapısını hazırlıyoruz. Bu birliktelik içerisinde oluyor. Hem şehirdeki birliktelik hem Türkiye’deki birlikteliği iliklerimize kadar hissettik, gördük, yaşadık. Öyle insanlar tanıyorum ki adam işçi. Kalkmış gelmiş deprem bölgesine konteynerin tamirinde çalışıyor. Aynı konteynerin tamirinde PVC fabrikası olan zengin bir adam işçiyle beraber camları onarıyor. Ben bunları gördüm. Tır tır malzemeyi alıp gelen köylerde dağıtan insanlar gördüm. Ayrım yapmaksızın her kesimden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını gördüm. Olağanüstü bir gayret içerisinde çalıştılar. Tüm yardımsever vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum” 

 

“ALLAH BİR DAHA BÖYLE BİR AFET YAŞATMASIN”

 

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Soytürk, “Allah bir daha böyle bir afet yaşatmasın” dedi. Vali Soytürk’ün konuşmasının ardından Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde Dr. Öğretim Görevlisi Yapı ve Deprem Mühendisi Ahmet Bal “6 Şubat Depremlerinin Mevcut Yapılara Etkisi, İzlenimler ve Güçlendirmede Yeni Teknolojiler” konulu sunum yaptı. 

 

Haber / Şaban KARDEŞ

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *