[ad_1]

 

1441 yılında Mezit Bey tarafından inşa ettirilen han ve hamamın olduğu alanda incelemede bulunan Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Engin Öztürk’den bilgi aldı.

İHALE YAPILDI

İncelemelerinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Yunus Sezer, iki eserin restorasyonuna ilişkin ihalenin yapıldığını söyledi. Kente değer katacak çalışmalar yapıldığını belirten Sezer, “Selimiye Meydanı çevre düzenlememiz Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız tarafından yakın zamanda tamamlandı. Meydanın yanında bulunan Havlucular Hanı ve Mezit Bey Hamamı’nın projesi bekliyordu. Burayı da bakanlığımızın destekleriyle Edirne’ye yakışır bir şekilde yapacağız. Han ve hamamdaki restorasyon çalışmaları, Selimiye Camisi’nin restorasyonuyla aynı zamanda bitecek. Böylece bütünsel olarak Selimiye’nin bahçesi ve çevresi düzenlenmiş olacak” dedi. 

 

“BURASI ÇOK TARİHİ BİR LOKASYON”

İl Özel İdaresi tarafından ihalesinin yapıldığını dile getiren Sezer, “İnşallah en kısa zamanda buranın çevre düzenlemesi ve restorasyonu tamamlanacak. Burası çok tarihi bir lokasyon. Halihazırda burada işletmelerimiz var. Onlar da yeni düzenlenen alanda ilimize hizmet etme imkanı bulacaklar. Esnafımız bu haberi bekliyordu. Kentimize hayırlı olsun” diye konuştu. 

RESTORASYON ÇALIŞMALARI HANA DEĞER KATACAK

Handa dükkanı bulunan Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Kalite Kontrol Derneği Başkanı ve Edirne Turizm Elçisi Bahri Dinar, “Vali Yunus Sezer’den güzel bir müjde aldık. Dünyanın göz bebeği Selimiye Meydanı’nda çalışmalar tamamlandı, göze batan han ve hamamımız kalmıştı. Handa 50’ye yakın arkadaşımız var, farklı dallarda esnaflık yapıyor. Çalışmalar tamamlandığında burası daha çok rağbet görecek” dedi. 

AA

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *