[ad_1]

“Suya Dair” paneline katılan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Handan Dökmeci, “Dünya nüfusunun yüzde 40’ından fazlasının su kıtlığı çektiği biliniyor. Bu durum önümüzdeki yıllarda artacak. 2040 yılında her 4 çocuktan birinin aşırı su sıkıntısı çekeceği tahmin ediliyor. 2050 yılına geldiğimizde 4 milyar insan su sıkıntısı çeken bölgelerde yaşayacak” dedi. 

 

 

 

 

Trakya Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Eczacılık Fakültesi’nde “Suya Dair” paneli düzenlendi.

 

“SAĞLIKLI SUYA ERİŞİMİ ENGELLİYOR”

 

Panele konuşmacı olarak katılan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Handan Dökmeci, küresel iklim değişikliği ve afetlerin sağlıklı suya erişimi engellediğini ifade etti. 

 

“SU KITLIĞI, DÜNYAYI TEHDİT EDİYOR”

 

İklim değişikliği nedeniyle aşırı kuraklık ve sellerin yaşandığını belirten Dökmeci, “Su kaynaklarının korunması için çalışmalar yapılması gerekiyor. Su canlı yaşamı için hayati önem taşıyor. Su kıtlığı dünyayı tehdit eden önemli bir durum. İnsanlar besin olmadan uzun süre hayatta kalabilirken susuz olarak yaşam çok zor. Bu suyun da güvenli içme suyu olması lazım. Dünya nüfusunun yüzde 40’ından fazlasının su kıtlığı çektiği biliniyor. Bu durum önümüzdeki yıllarda artacak. 2040 yılında her 4 çocuktan birinin aşırı su sıkıntısı çekeceği tahmin ediliyor. 2050 yılına geldiğimizde 4 milyar insan su sıkıntısı çeken bölgelerde yaşayacak” dedi. 

 

“CİDDİ SORUNLARA NEDEN OLABİLİYOR”

 

Doğa ve çevrenin tahrip edilmesinin afet boyutunca iklim olaylarına neden olduğunu, sel ve kasırga gibi afetlerin güvenli suya erişimi sağlayan altyapı sistemlerine zarar verdiğini ifade eden Dökmeci, “Yaşanan sellerin ardından içme suyu kaynakları doluyor zannediliyor ancak mevcut kaynakların kirlenme riski oldukça fazla. Atık su tesisleri zarar görebiliyor. Kanalizasyon sistemleri arızalanabiliyor ve sızıntılar oluyor. Bu durum salgın hastalıklar gibi ciddi sorunlara neden olabiliyor” diye konuştu. 

 

AA

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *