[ad_1]

Son 3 günde, 3 yurtta 100’e yakın öğrencinin zehirlendiğini söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, “TBMM’de 3 Kasım’da yapılan Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a yönelik sorularıma gelen yanıtlar, yemek ve asansör sorununun çözülemeyeceğini ortaya koyuyor” dedi. 

 

“Meclis’te ciğer partisi verip, çocuklarımızın bozuk tavukla zehirlenmesine seyirci kalamazlar. Gençlerimiz en kaliteli yemeği hak ediyor” diyen Milletvekili Aygun, Tekirdağ’dan örnek vererek, zehirlenme olayına sebep olan şirketlerin ad değiştirerek tekrar tekrar yurt yemek ihalelerini aldıklarını, mimlenmiş insanların ihalelere alındığını ifade etti. 

 

“BU İKTİDAR, DERS ALMIYOR”

 

Son üç gün içinde Zonguldak’ın Alaplı İlçesindeki KYK yurdunda kalan 34 öğrencinin, Konya’nın Seydişehir KYK yurdunda kalan ve sayısı verilmeyen çok sayıda öğrencinin, Yalova Çınarcık KYK yurdunda kalan 15 öğrencinin, yedikleri yemekten zehirlendiğini ve hastaneye kaldırıldığını dile getiren Milletvekili Aygun, “Son üç günde üç yurtta 100’e yakın öğrenci zehirlendi. Bu iktidar ders almıyor. Yandaş ve hijyen kurallara dikkat etmeyen firmalara verilen ihaleler, çocuklarımızın can güvenliğini tehlikeye atıyor. Asansörler düşüyor. Asansör denetimleri de yetkin firmalara verilmediği için sorun çözülmüyor” ifadelerini kullandı. 

 

“BUNLARIN HESABINI SORACAĞIZ”

 

Bakan Osman Aşkın Bak’ın verdiği yanıtta, “Türk Gıda Kodeksi Kriterlerine uygun gıda sundukları ve lokanta-kantin işletici seçimlerini adil ve tarafsız şekilde yaptıkları” savunmasında bulunduğunu belirten Aygun, “Sonuçlar tam aksini gösteriyor. Liyakata uygun yöneticiler seçilemediği, kantin-yemekhane ihaleleri adil ve dürüst insanlara verilmediği sürece çocuklarımızın can güvenliği tehlikededir. İktidarı buradan uyarıyorum. Bu sorunu çözmezseniz, gençlerimizin vebali iki tarafta da yakanızda olacak. Elbet hesap vereceksiniz. Bunların hesabını soracağız” dedi.

 

“YİNE AYNI İSİMLER ALMIŞ OLUYOR”

 

Milletvekili Aygun, pek çok gıda mühendisinin işsiz olduğunu, gıda mühendisleri KPSS’de yüksek puan almasına karşın atanmazken, çocukların göz göre göre zehirlendiğini belirterek, “Abisi yerine kardeşi şirket kurup ihaleye giriyor, yine aynı isimler almış oluyor” dedi. 

 

Haber / Şaban KARDEŞ

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *