[ad_1]

Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde övdüğü Kaleiçi semtindeki konakların restorasyonuyla Edirne’ye yeni turizm rotası kazandırılması hedefleniyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Kültür ve Turizm bakanlıkları işbirliğinde, Edirne Valiliği koordinesinde tarihi konaklarda restorasyon çalışmaları başlatıldı. Çalışmaların 2024 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor. 

 

 

 

 

“KENTİN TARİHİ, KÜLTÜRÜ VE EKONOMİSİNE KAZANDIRMAYI AMAÇLIYORUZ”

 

Tarihi konakların aslına uygun restore edileceğini ifade eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Engin Öztürk, “Konakları kentin tarihi, kültürü ve ekonomisine kazandırmayı amaçlıyoruz. Kaleiçi konaklarına Edirne için bir fonksiyon verilecek. Konakların bir kısmı en çok ihtiyaç olan turistlerin konaklayacakları yer olarak ihya edilecek, bir kısmı da Edirne’nin gastronomisine hizmet verecek” dedi. 

 

“27 TARİHİ YAPI, EDİRNE’YE KAZANDIRILACAK”

 

Edirne Valisi Yunus Sezer’in talimatı doğrultusunda çalışmalara devam ettiklerini dile getiren Öztürk, “Proje çalışmaları kapsamında bir kısım konakta çalışmalar başladı. Konakların bir kısmı proje aşamasında. Proje aşamasındakiler de bittikten sonra ihaleye vermek suretiyle yapımlarına başlanacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın satın aldığı 20 tarihi konak ile Edirne Valiliğimizin 7 tarihi konağı olmak üzere 27 tarihi yapımız Edirne’ye kazandırılacak” diye konuştu. 

 

SEMT ESKİ GÜNLERİNE DÖNECEK

 

Osmanlı Devleti’nin eski payitahtı olan Edirne’nin, kendilerine yüklediği sorumluluklar olduğunu ifade eden Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk de Vali Sezer’in göreve geldiği ilk günden itibaren tarihi konakların yer aldığı Kaleiçi semtini önemsediğini, çalışmaların yoğun şekilde sürdüğünü dile getirdi.

 

“ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

 

Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde Kaleiçi’nden bahsettiğini anımsatan Soytürk, “Evliya Çelebi ‘Kaleiçi’nin 6 kapısı, satranç tahtası gibi birbirine açılan sokakları var’ diyor. 360 adet döşemeli sokaktan bahsediyor. Kaleiçi bir taraftan da Osmanlı’nın o dönemde barındırdığı azınlıkların da yoğun olarak yaşadığı bir yer. Musevilerin, Rumların, Bulgarların ve Türk vatandaşlarımızın yaşadığı bir alan. Bu bölge yoğun olarak geleneksel Türk evlerini de içinde barındırdığı ahşap ve kagir yapıların bulunduğu bir alan. Kaleiçi semtini eski günlerine döndürmek için Vali Yunus Sezer himayesinde çalışmalar gerçekleştiriliyor” dedi. 

 

“BİR BİR RESTORE EDİLECEK”

 

Hem Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hem Edirne Valiliği’nin satın aldığı konakların bir bir restore edileceğini dile getiren Soytürk, “Tekrar o hikayeli, içerisinde yaşanmışlıkların yer aldığı konaklar eski günlerine döndürülecek. 27 konağın bir kısmında restorasyon çalışmalarına başlandı. Rölöve, restitüsyon ve restorasyon dediğimiz çalışmalar, Sayın Valimizin himayelerinde devam ediyor. Biz de Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak o konakların turizm destinasyonlarına dahil edilerek şehrimizin turizm potansiyeline büyük bir katma değer vereceği inancıyla yoğun bir mesai harcıyoruz” dedi. 

 

AA

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *