[ad_1]

 

Programa Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Prof. Ahmet Hamdi Zafer ve Prof. Dr. Metin Aydoğdu ile akademisyenler, öğrenciler ve Türkiye’de eğitim gören Makedonyalı öğrenciler birliğinin temsilcileri katıldı.

“14. NESLİ YETİŞTİRDİK”

Programda konuşan Makedonya Eski Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, “Cumhurbaşkanı seçildiğimde ilk olarak kendime ‘Bir akademisyen olarak siyasette ne işim var?’ diye sordum. Bunun üzerine yapabileceğim şeyin bir okul kurmak olduğunu düşündüm ve ‘Genç Liderler Okulu’nu kurdum. 

Bu yıl itibariyle okulumuzda 14. nesli yetiştirmiş bulunuyoruz, önümüzdeki yıl 15. neslimizi yetiştireceğiz. Dünyanın her tarafından gelerek bu okulda eğitim alan 550 üzerinde ‘liderlik’ potansiyeli bulunan gence, yönetim pozisyonlarına geldiklerinde ne yapmaları gerektiğiyle ilgili eğitimler verdik. 

Dünyanın değişik ülkelerinin eski ya da mevcut bakanları, devlet başkanları ve siyasetçileri Liderler Okulumuzda eğitimler verdiler. Türkiye’den de her yıl o okula katılan arkadaşlarımız oluyor. İçinizde bu liderlik okuluna katılmak isteyen varsa şimdiden başvurabilir ve öğrencimiz olabilirsiniz” dedi.

“TÜM DÜNYAYA KENDİMİZ ANLATMALIYIZ”

 

Bu okulun faaliyetleri kapsamında çeşitli ülkelerde seminerler verdiğini dile getiren Ivanov, Balkanlarla ilgili hakikatlerin, yine Balkanlılar tarafından tüm dünyaya yayılması gerektiği inancını taşıdığını, bu yüzden de söz konusu seminerlerde Balkanları anlatma fırsatı bulduğunu ifade ederek, “Zira biz tarihte daha çok aşağılanmışız ya da kendimizi küçük görmüşüz. 

Bu nedenle özellikle gençler özgüvenlerini yüksek tutmalı ve hakikati söyleme konusunda kendilerini cesaretlendirmelidirler ya da kendileriyle ilgili hakikati söyleme konusunda cesur olmalıdırlar. Filozof olanlar bilirler; felsefede gerçek yoktur, ‘gerçeğe inanmak’ olgusu vardır. 

Çünkü gerçek değişebiliyor ama inanç sabit kalıyor. Dolayısıyla başkalarının bizimle ilgili oluşturduğu, meydana getirdiği inançlar da kalıcı oluyor. Bu yüzden biz, kendimizle ilgili gerçekleri tüm dünyaya kendimiz anlatmalıyız” diye konuştu. Ivanov, konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Haber / İrem BANÇO
 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *