[ad_1]

Buna göre Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ), Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Trakya Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nin sosyal tesislerinde İsrail’e destek veren firmaların ürünleri satılmayacak.

“SİPARİŞ ANLAŞMALARI DA İPTAL EDİLECEK” 

Birlikten yapılan açıklamada, “İsrail’in Gazze’deki okulları, ibadethaneleri ve hastaneleri bombalaması, uluslararası hukuka aykırı ve insani yönden kabul edilemez bir davranıştır. Masumların katli için kullanılan bombaların, mühimmatların ve teçhizatların, iletişim teknolojilerinin, lojistiğin ve iaşenin ciddi bir kısmına Türkiye’de de faaliyet gösteren, ürünleri satılan uluslararası şirketlerin destek olduğu bilinmektedir. 

İsrail saldırılarının engellenmesine yönelik ülkemizin aldığı kararları desteklemekle birlikte İsrail’e yardım eden ve Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin ürünlerinin boykot edilmesi gerektiğine inanmaktayız. Bu noktada İsrail destekçilerinin aksine sadece uzaktan yapılan kınamaların ötesine geçmeyen söylemlerin de eyleme dönüşme vaktinin geldiğini düşünmekteyiz. 

Trakya Üniversiteler Birliği olarak üniversitelerimiz bünyesinde faaliyet gösteren ve işletme hakkı üniversitelerimize ait olan sosyal tesis, yemekhane, kantin, kafeterya ve yiyecek – içecek otomatlarında İsrail menşeili ürünlerin satışını durdurma kararı aldık. Ayrıca sipariş anlaşmalarının iptali, ürünlerin iadesi gibi süreçlerin başlatıldığını da bildirmek isteriz. 

Başta üniversitelerimizde çalışan akademik idari kadromuzu, öğrenim gören öğrencilerimizi, Trakya’mızda ve ülkemizde yaşayan bütün vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya, başta İsrail menşeili olmak üzere İsrail’in savaş suçlarına açıkça desteğini ilan eden şirketlerin ürünlerini almamaya, yerli ve milli ürünlerimizi kullanmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı. 

“KUDÜS BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZ” 

 

Trakya Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, İsrail’in Gazze’de insanlık suçu işlediğini kaydederek, “İsrail’in saldırılarını kınıyor ve lanetliyoruz. İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de yaptığı saldırılarla insanlık suçu işleyerek, soykırım uygulamaktadır. 

Bir an önce uluslararası kamuoyunda yapılan bu saldırılara son vermelerini diliyoruz. Trakya Üniversiteler Birliği’nde yer alan üniversitelerin sosyal tesislerinde, İsrail’e yardım ettiği bilinen şirketlerin malları olmayacak. İsrail’in yaptığı soykırıma varan bu saldırıları lanetliyor ve kınıyoruz. 

Hem de İsrail menşeili ürünleri üniversitelerimizin sosyal işletmelerinde satılmasını ve kullanılmasını boykot ediyoruz. Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir” dedi. 

Haber / İrem BANÇO 
 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *