[ad_1]

 

Proje KOSGEB’in Araştırma ve Geliştirme, İnovasyon Destek Programı kapsamında destek kazandı.

Trakya TEKNOPARK’taki atölyesinde tıbbi maketler ve silikon model üretimi gerçekleştiren Yılmaz ürünlerin satışını da yapıyor.

“İTHALLERİ MALİYETLİ OLUYOR” 

Kadavra yetersizliği nedeniyle tıp fakültelerindeki eğitimlerde tıbbi maketler kullanıldığını kaydeden Yılmaz, “İthal tıbbi maketler maliyetli oluyor. Bu maketleri nasıl yapabiliriz diye hayal kurduk. Bu hayalimizi gerçekleştirmek için KOSGEB’e başvurduk, bizi desteklediler ve ilgili prototipi ürettik. Ürettiğimiz maketler hem mezuniyet öncesi hem mezuniyet sonrası eğitimlerde kullanılıyor” dedi. 

“AVRUPA’YA AÇILMAK İSTİYORUZ”

Tıbbi maketleri satarak ülke ekonomisine de katkı sağladıklarını ifade eden Yılmaz, yerli üretimle dışa bağımlılığı azaltarak döviz kaybının da önüne geçtiklerini söyledi. Yılmaz, üretime geçtikleri 4 yıldan bu yana 200 tıbbi maket ürettiklerini belirtti. Üniversitenin seramik ve resim iş bölümlerinde yüksek lisans eğitimi alan 2 öğrenci ile üretim gerçekleştirdiğini anlatan Yılmaz, “Herhangi bir anatomik eğitimde kullanılabilecek yurt dışından alınan maketin maliyeti 250 ila 300 bin lira. Biz bunu 25, 30 bin liraya üretebildik. 

İlk amacımız prototip üretebilmek ve kendi üniversitemiz bünyesinde bu ürünü kullanarak dışa bağımlılığı azaltmak, ülkemizdeki diğer fakültelerin de dışa bağımlılığının önüne geçmek. İlerleyen dönemlerde ilgili yatırımcılarla Avrupa’ya açılmak istiyoruz. Bir öğretim üyesi olarak profesör olduktan sonra kapımızı çekip, odamızda oturmaktansa eğitime, ekonomiye katkı sağlamak istedim. Bu hayalle yola çıktık. KOSGEB de sağ olsun bize destek oldu. Akla mantığa uygun projeleri destekleyerek bizim hayallerimizi gerçekleştirdi” diye konuştu.

AA

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *