[ad_1]

Edirne Belediyesi ile Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen Cumhuriyetin 100. Yılı Fidan Dikimi etkinliği, Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin bahçesinde gerçekleştirildi. Şehitlerimizin aziz hatıralarının sonsuza kadar yaşatılması amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte Sedir fidanları toprakla buluştu.

“HER ZAMAN VE HER ORTAMDA BERABERİZ”

Fidan dikim etkinliğinde konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını büyük bir heyecan ve gururla kutladıklarını söyledi. Başkan Gürkan, “Cumhuriyeti bize armağan eden başta Ulu Önderimiz, Büyük Kurtarıcı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakları vatan yapmak için gözünü kırpmadan canını veren, bütün aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyorum. 

 

 

Ruhları şad olsun. Yine bu topraklar için şehit olmak adına yola çıkmış ama şehitlik mertebesine ulaşamayıp, gazi olan ve aramızdan ayrılan tüm gazilerimize Allah’tan rahmet, hayatta olanlara da sağlıklar diliyorum. Şehit ailelerimiz ile her an, her zaman ve her ortamda beraberiz. Bu dün de böyleydi, bugün de böyle, gelecekte de böyle olacak” diye konuştu.

“CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KILACAĞIMIZIN BİR KANITI”

Dernek bahçesine daha önce dikilen fidanların kuraklığa dayanamayıp kuruduğunu ve bu nedenle derneğe 40 yeni fidanın dikimini gerçekleştireceklerini belirten Gürkan, “Diktiğimiz fidanları yeşertecek, yaşatacak ve aziz şehitlerimizin isimleriyle sonsuza kadar hem bizlerin hem de Türk milletinin bağrında, hafızasında yaşamasını sağlayacağız. 

Bu ülkede can veren her şehit, bu ülkenin temellerinin sarsılmadan, gelecek yüzyıllara da ilerlemesini sağlayan birer koca çınardır. Bu ülkedeki her şehit bizim Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan, izinden, ayrılmadan Cumhuriyeti ilelebet payidar kılacağımızın da bir kanıtıdır” diye konuştu. 

“HER ŞEYDEN VE HERKESTEN YÜCE VE KUTSAL”

 

Konuşmasında şehit ailelerine ve şehit yakınlarını da seslenen Gürkan, “Sizler yetiştirdiğiniz evlatları, bu topraklar için, büyük Türk milleti için, ‘Vatan sağ olsun’ diyerek, yine bu toprağa verdiniz. O yüzden bu milletin gözündeki, bu milletin gönlündeki yeriniz hiç tartışılmaz ve her şeyden ve herkesten yüce ve kutsaldır” ifadelerine yer verdi. 

Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Leyla Vardar Karaduman da “Ortak noktaları vatan uğruna feda ettikleri fidanları olan, bizler, Şehit Aileleri Derneğimizin çatısı altında buluşup, her biri bir şehidimizi temsil eden ağaçların bulunduğu bu bahçede teselliyi buluyoruz. 

Bu güzel düşünceyi hayata geçirip, bugünlere getiren herkese teşekkürü borç bilirim. Bugün dikilen fidanlar yeşerecek, büyüyüp ağaç olacak, temsil ettikleri makam çok önemli ve onurlu bir makam. Fidanlar sulandıkça, şehitlerimizin ruhlarına değer. Biz böyle hissederiz. Belediyemizin fidanlarımızı büyütmek ve yaşatmak için vereceği katkılara inancımız sonsuz. 

Bu vesile ile her zaman derneğimize katkı sağlayan ve yanımızda olan Belediye Başkanımız Sayın Recep Gürkan’a ve bugünkü fidan dikme merasimine emeği geçen herkese derneğimizin yönetim kurulu adına teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi. 

Daha sonra şehit aileleri ve yakınları, Belediye Başkanı Recep Gürkan ile birlikte Sedir fidanlarını toprakla buluşturup, can suyu verdi.

 

Haber / Ebru CÜNİ 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *