[ad_1]

 

Mısır fiyatlarına geçtiğimiz seneye göre yalnızca 5,2 zam yapılması, geçen yıl 5 lira 70 kuruş olan mısırın bu sene 30 kuruşluk zamla 6 lira olarak açıklanması, üreticiyi de maalesef mahvetmiştir” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, çiftçilerin sıkıntılarını dile getirdi.

“ÜRETİCİLER MAĞDUR OLDU” 

Milletvekili Gündoğdu, “Üretimin, özellikle de tarımsal üretimin önemi her geçen gün artarken yüksek maliyet, yetersiz destekler ve düşük alım fiyatları Trakya’da, Kırklareli’nde buğday, mısır ve ayçiçeği üreticilerimizi de sefalete sürüklüyor. Geçen yıl 6 lira olan buğday taban fiyatının fark primi dâhil en az 13 lira olması konusundaki tüm uyarılarımıza rağmen bizleri dinlemediniz, buğday taban fiyatı prim dâhil ne yazık ki 9 lira 25 kuruş olarak belirlendi. Aynı dönemde enflasyon yüzde 45-50’ye çıkmışken, buğday taban fiyatında sadece yüzde 35’lik bir artış yapıldı. Üretici hem taban fiyatının düşük olmasından hem de TMO’nun alımda yaşattığı sıkıntılar nedeniyle perişan oldu” dedi. 

“ÇİFTÇİMİZİN SONUNU GETİRDİ”

“TMO, üreticiyi bile bile tüccara yönlendirdi” diyen Gündoğdu, “Bunu fırsat bilen özel sektörün de 5,5-6 lirayı üreticimize dayatması çiftçimizin de sonunu getirdi. Açıklanan mısır fiyatları, Trakya’da çiftçiye son darbeyi vurmuştur. Mısır fiyatlarına geçtiğimiz seneye göre yalnızca 5,2 zam yapılması, geçen yıl 5 lira 70 kuruş olan mısırın bu sene 30 kuruşluk zamla 6 lira olarak açıklanması, üreticiyi de maalesef mahvetmiştir. 

Ayçiçeğinde ise ayrı bir dert. Yüzde 44 yağ oranlı ürün için geçen yıl 12 lira olan fiyatın sadece yüzde 25 artışla 15 lira olması üreticiye ayrı bir şok yaşatmıştır ama ikinci şok daha da önemli. Niye? Ayçiçeği üreticisi parasını alamamakta, zamanında ödeme yapılmamasından da şikayetçidir. 

2022-2023 üretim sezonunda gübre çeşitlerinde yıllık yüzde 400 oranında, mazotta ise yüzde 250’yi bulan artışlar yaşandı. Üretici girdi fiyatlarının pahalılığı nedeniyle yeterince gübre, ilaç ve kaliteli tohumluğu da kullanamaz hâle geldi” ifadelerini kullandı. 

“EKONOMİK KRİZLE BİRLİKTE TARIMSAL KRİZ DE KAPIMIZDA”

2020 yılında 7,1 milyon ton gübre kullanan çiftçilerin, 2021 yılında 6,4 milyon ton, 2022 yılında ise 5,9 milyon ton gübre kullandığını ifade eden Milletvekili Vecdi Gündoğdu, “Gittikçe düşen gübre kullanımının 2023 yılında 5,5 milyon tona gerileyeceği de şu anda bekleniyor. Bu durum hem üretim miktarını hem de kaliteyi ciddi anlamda etkilemeye devam ediyor. 

Yani ekonomik krizle birlikte maalesef tarımsal kriz de şu anda kapımızda. Ekmeğimizi, aşımızı kimseye muhtaç olmadan üretmek zorundayız. Üreticiyle, çiftçiyle artık barışmalıyız. Üreticimizi toprağıyla kucaklaştırmalıyız, yabancı çiftçiyi de desteklemekten vazgeçip kendi çiftçimizi daha fazla destekleyip yönlendirmek zorundayız. 

Verimli topraklarımızı, suyumuzu kaybedersek yenisini bulamayız. Açlık ve tarımsal yoksulluk yaşamamak için başta Trakya Ovası’na, Konya Ovası’na, Çukurova’ya, Gediz Ovası’na tüm tarımsal alanlarımıza gözümüz gibi bakmak, canımız gibi de korumak zorundayız. 

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Millî ekonominin temeli tarımdır’ sözünü hatırlatmak istiyorum” ifadelerini kullandı. 

Haber / İrem BANÇO 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *