[ad_1]

 

CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, 2019 yılında duyurulan ‘100 bin Konut Projesi’nin ve 13 Eylül 2022’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi’ olarak duyurulan 250 bin toplu konut sözünün hala yerine getirilmediğini belirterek, “Seçim dönemi bol keseden atanların seçimden sonra sıvışmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi. 

Haziran 2021 tarihinde ihale edilen ve 450 gün içerisinde bitirilmesi planlanan Edirne Hadımağa 221 konut ve 10 adet dükkân projesinin hala tamamlanmadığına dikkat çeken Milletvekili Yazgan, “Edirne geneli emlak endeksi raporlarına göre Edirne’de ortalama ev fiyatları 2,5 milyon TL’nin üzerinde. 

Son 2 yılda Edirne genelinde ev fiyatları tamı tamına 6 katına çıkmış vaziyettedir. Son 4 yılı göz önüne aldığımızda ise durumun vahameti daha da ağırlaşmaktadır. Son dört yılda konut fiyatlarında yaşanan fiyat artışı yüzde 841’dir” dedi. 

“HALA TAMAMLANAMADI” 

“Vatandaşların tümüne yaşanabilir bir konut sağlanması iktidarların ödevidir” diyen Milletvekili Yazgan, “2021 yılı Eylül ayında inşaatına başlanan ve 2022 yılı Kasım ayında tamamlanması taahhüt edilen Hadımağa Projesi hala tamamlanamadı. 

Durum böyleyken 2019’da sözü verilen 100 bin konutun ve 2022 yılında vaad edilen ve vatandaştan 4 milyar lira toplanan 250 bin konut projesinin takipçisi olacağız. Seçim dönemi bol keseden atanların seçimden sonra sıvışmasına müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

KİRA ARTIŞLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Milletvekili Yazgan, son yıllarda yaşanan fahiş kira artışlarına da dikkat çekerek, “Edirne geneli emlak endeksi raporlarına göre Edirne’de ortalama ev fiyatları 2,5 milyon TL’nin üzerinde. Bu meblağın döviz karşılığı ise 95 bin dolar civarına tekabül ediyor. Son 2 yılda Edirne genelinde ev fiyatları tamı tamına altı katına çıkmış vaziyettedir. Son 4 yılı göz önüne aldığımızda ise durumun vahameti daha da ağırlaşmaktadır. 

Son dört yılda konut fiyatlarında yaşanan fiyat artışı yüzde 841’dir. İktidar eliyle işletilen akıl ve bilimden uzak ekonomi politikaları sonucu yaşanan enflasyon atakları da durumu tek başına açıklamaya yetmemektedir. Tüm kıyaslamayı Türk Lirası üzerinden değil de dolar üzerinden yapsak bile son 2 yılda konut fiyatlarındaki artış yüzde 91 olarak görülmektedir. 

Son 4 yılda ise dolar bazında ev fiyatları iki katından fazlaya çıkmış durumdadır. Hal böyle olunca 2,5 milyon liralık bir ev için 120 aylık kredi çeken bir vatandaş, aylık en düşük 73 bin 500 lira kredi ödeyecek. Toplamda ise 2,5 milyon liralık bir ev için 9 milyon lira civarı bir ödeme çıkacak” dedi. 

“SOSYAL KONUT ÜRETMEK DEVLETİN GÖREVİDİR” 

“Tüm bu koşullar ortadayken, en düşük memur maaşının 22 bin lira, en düşük emekli maaşının 7 bin lira ve asgari ücretin 11 bin 402 lira olduğu göz önüne alındığında ücretli çalışan vatandaşlarımızın konut alması neredeyse hayaldir” diyen Milletvekili Yazgan, “Konut sahibi olmak isteyen bir kişi aylık olarak neredeyse asgari ücretin 7 katını ödemek zorundadır. 

Bu finansal koşullar altında hükümet vatandaşı merkezine alan etkili bir sosyal konut projesi gerçekleştirmezse vaziyet daha da beter bir hal alacaktır. Kaldı ki sosyal konut üretmek devletin görevidir. Anayasanın 57. Maddesine Konut Hakkını düzenler. Söz konusu maddede ‘Devlet, şehirlerin özelliklerini ve çevre şartlarını gözetleyen bir planlama çevresinde, konut ihtiyacını karşılayacak tedbirleri alır, ayrıca toplu konut teşebbüslerini destekler’ denilmektedir. Tüm bu süreçlerde yoksul ve dar gelirlilere öncelik verilmesi, vatandaşların tümüne yaşanabilir bir konut sağlanması iktidarların ödevidir.” ifadelerini kullandı.

“8 MİLYON YURTTAŞ UMUTLANDIRILDI” 

Milletvekili Yazgan, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği üzere 2019 yılında hükümet tarafından 100 bin konut yapılacağı duyurulmuştu. Sözde 2 yıl içinde tüm konutları tamamlayıp teslim edeceklerdi. Gelin görün ki bu konutların büyük bir kısmı tamamlanmamışken bir de 2022 yılının Eylül ayında büyük büyük laflarla ‘İlk Evim, İlk İşyerim’ projesi duyuruldu. 

Projeye 1,5 ayda tam 8 milyon kişi başvurdu ve devletin kasasına başvuru ücreti olarak 4 milyar lira girdi. 8 milyon yurttaş seçim sürecinde umutlandırıldı ama gelin görün ki umutları tükenmek üzere. 2021 yılı Eylül ayında inşaatına başlanan ve 2022 yılı Kasım ayında tamamlanması taahhüt edilen Hadımağa Projesi hala tamamlanamadı. 

Durum böyleyken hükümetin 2022 yılında sözünü verdiği ve vatandaştan 4 milyar lira topladığı 250 bin konut projesinin takipçisi olacağız. Seçim dönemi bol keseden atanların seçimden sonra sıvışmasına müsaade etmeyeceğiz”

Haber / Buse AKIN 
 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *