[ad_1]

 

Açılışta konuşan Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, “Onun adını gelecek kuşaklara taşıyacak bu parkımızın da gecenin karanlığını aydınlatması dileğiyle sana söz veriyoruz öğretmenim, aydınlanma ışığı hiç sönmeyecek” dedi.

Lüleburgaz Belediyesi, Gençlik Mahallesi Göçmen 1. Sokak’ta 1944 Kepirtepe Köy Enstitüsü mezunu, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Lüleburgaz Şubesi kurucu başkanı, Kepirtepeliler Eğitim Vakfı Onur Üyesi devrimci, aydınlanmacı, eğitim duayeni Nedim Menekşe’nin adı verilen parkın açılışını yapıldı. 

2020 yılının Mart ayında hayatını kaybeden Nedim Menekşe’nin adının yaşatıldığı parkın açılış törenine Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, Nedim Menekşe’nin kızı Gönül Işıksal Menekşe, oğlu Bilgi Menekşe, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) Lüleburgaz Şubesi Başkanı Hamiyet Gülaçar ve Kepirtepeliler Eğitim Vakfı (KEV) Başkanı İzzet Hongur ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“DEĞİŞİMİ YARATAN VE YÖNETEN BİR KENT OLMUŞTUR”

Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli açılışta yaptığı konuşmada “Eğitim duayeni Nedim Menekşe öğretmenimizin adını bu parkta yaşatmaktan dolayı onur ve gurur duyuyorum.  Lüleburgaz her zaman değişimin öncüsü, değişimi yaratan ve yöneten bir kent olmuştur. Lüleburgaz’ın değişiminde, dönüşümünde önemli dönüm noktaları vardır. Bunlardan birisi de Cumhuriyet döneminin en önemli aydınlanma projelerinden olan fakat maalesef sonrasında yok edilen, kapatılan Köy Enstitüleri’nin önemli bir halkası olan Kepirtepe Köy Enstitüsü’dür” dedi. 

“AYDINLANMA IŞIĞI HİÇ SÖNMEYECEK”

Köy Enstitüleri’nin Atatürk ilkelerinin ve Cumhuriyet devrimlerinin halk tarafından benimsenmesi, anlaşılması ve gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için “evrensel değerlerle yerel dinamiklerin harmanlanması” ile ortaya çıkmış; 20. yüzyılın en büyük kalkınma projesi olduğunu kaydeden Gerenli, “Kepirtepe’nin, Lüleburgaz’ın kentsel, sosyal dönüşümünde; kültürel hayatında, ekonomisinde çok büyük bir önemi vardır. 

 

 

1939 yılında üç adet atölye binası ile eğitime başlayan Kepirtepe, II. Dünya Savaşı’na rağmen 1945 yılına gelindiğinde irili ufaklı yirmi üç adet bina ile eğitim ve öğretim hayatına devam etmiştir. Çorak bir araziye kurulmuş olan enstitü, öğrenci ve öğretmenlerinin imecesi sayesinde yeşillendirilmiş, artezyen kuyuları da açılarak bölge ıslah edilmiştir. İşte bu azim ve kararlılık içerisinde yetişen Nedim Menekşe öğretmenimiz de hayatı boyunca hiçbir zorluk karşısında pes etmemiş, aydınlığın yorulmaz bir neferi olarak çalışmayı sürdürmüştür.

Meslek hayatı boyunca yüzlerce öğrenci yetiştirmiş, binlercesinin yolunu aydınlatmıştır.  Onun adını gelecek kuşaklara taşıyacak bu parkımızın da gecenin karanlığını aydınlatması dileğiyle sana söz veriyoruz öğretmenim; Aydınlanma ışığı hiç sönmeyecek” diye konuştu. Müzik öğretmeni Birgül Tınmaz’ın seslendirdiği türkülerle devam eden programda günün anısına Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) Lüleburgaz Şubesi Başkanı Hamiyet Gülaçar tarafından, Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli’ye plaket takdim edildi. 

Haber / Ebru CÜNİ

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *