[ad_1]

 

Kırklareli Pehlivanköy ilçesinde, “Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçimiz Kalmasın” sloganıyla ve yerli tohum kullanımının arttırılması amacıyla başlatılan Silajlık Mısır demonstrasyon alanında üreticilerin de katılımıyla hasat etkinliği düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescil edilen iki Yerli Mısır çeşidinden oluşan demonstrasyon, 27 Haziran’da 2. ürün olarak Pınarhisar’ın Akarca Köyü’nde kuruldu. 

“HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE DEVAM EDİYORUZ”

 

Pehlivanköy İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Demonstrasyonda, Enstitü tarafından tescili gerçekleştirilen Aga ve Kale silajlık mısır çeşitleri kullanılmıştır. Hasat etkinliğine katılan Akarca köyü üreticilerimize parsel başında, çeşitlerin gelişim durumları hakkında bilgilendirilme yapılarak Silajlık Mısır biçimi gerçekleştirilmiştir. Biçim öncesi yapılan verim tespitleri ile İkinci Ürün olarak ekilmesine rağmen; Kale çeşidinden 5 bin 400 kg/dekar, Aga çeşidinden ise 5 bin 200 kg/dekar verim alınmıştır. 

Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttüğümüz bu çalışmada, tohumda dışa bağımlılığın önlenmesi ve yerli ve milli tohumlarımızın kullanımının arttırılması çalışmalarına, İlçe Müdürlüğü olarak her türlü desteği vermeye devam ediyoruz. Tüm üreticilerimize bol ve bereketli kazançlar dileriz” denildi. 

Haber / Erdal AYDIN

 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *