[ad_1]

 

İlerleyen yaşına rağmen her sabah dükkanını 07.30’da açarak müşterilerine hizmet vermeye başlayan Çakay, çalışma hayatı sayesinde sağlıklı bir yaşam sürdüğünü söyledi. Çırak olarak başladığı esnaflıkta kendini yetiştirdiğini ve dükkanını açtığını ifade eden Çakay, “Dükkanımda iğneden ipliğe kadar binbir çeşit malzeme var. Biz de yok, yok. 70 yıla yaklaşan bir meslek yaşamım var. 10 yaşından beri buradayız. Esnaf olmak çok güzel bir şey. İçinden gelerek bu işi yapmak gerekli. Ben işe başladığım ilk günkü gibi heyecan ve zevkle çalışıyorum” dedi. 

“ÇALIŞMANIN YAŞI YOK”

Çalışmanın yaşının olmadığını, sağlığı el verdiğince işinin başında durmak istediğini ifade eden Çakay, “Eşime değer verdiğim kadar işime de değer veriyorum. Çalışmak bana ayrı bir heyecan veriyor. Müşterilerle ilgilenmek ve onların ihtiyaçlarını gidermek güzel bir şey. Ben sağlığımı işime borçluyum. Hem beynim hem de vücudum çalışıyor. Üst kata çıkmak için basamakları her gün defalarca çıkıyorum. 

Allah’a çok şükür bir şikayetim yok. Hareket ediyorum, kilolu değilim. Ben hala kendimi 35 yaşında hissediyorum. Çalışmanın faydası bu. Çok yoruldum diyerek durmuyorum. Günümün 12 saatini iş yaparak geçiriyorum. Kahvehanede zaman geçiren arkadaşlarıma üzülüyorum. Birçok arkadaşım sürekli oturmaktan hasta oldular. Emekli de olsalar bir şeyler yaparak kendilerini meşgul etsinler” diye konuştu. 

“İŞİNİN BAŞINDA OLMALISIN”

 

Esnaflık yapan gençlere bıkmadan usanmadan çalışmaya devam etmelerini öneren Çakay, “İyi bir esnaf olmak için dürüst, temiz ve karakterli olunması gerekiyor. Müşteriye kendini kabul ettirmelisin. Dükkanını en güzel ürünlerle donatmalısın. İşinin başında olmalısın. Ben sabah 07.30’da dükkanımı açarım. Yıllardır gece 23.30’da yatarım, sabah zinde kalkarım” dedi. 

AA

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *