[ad_1]

 

Kapsülün inişinin ardından başarıyla kapsülden çıkarıldı.

Dönüş tarihleri, inişin yapılması planlanan Florida açıklarındaki hava koşulları nedeniyle daha önce birkaç kez Alper Gezeravcı ve ekibi, Cuma günü okyanusa indi.

UZAYDA 18 GÜN KALDILAR 

Uzayda 18 gün kalan Alper Gezeravcı ve ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrıldıktan iki gün sonra dünya atmosferine girdi. Kapsül atmosfere girdikten sonra açılan paraşütleriyle kısa sürede iniş noktasına vardı. İnişin ardından botlarla müdahale noktasına yaklaşan kurtarma ekipleri, kapsül etrafındaki çalışmalarının ardından aracı kurtarma gemisine yerleştirdi. Gemide yaklaşık yarım saat süren çalışmanın ardından Ax-3 ekibi uzay aracından başarıyla çıkarıldı.

 

“BİRÇOK GEZERAVCILARI UZAYA GÖNDERECEĞİZ”

Gezeravcı ve Ax-3 (Axiom Mission 3) ekibi sağlık kontrolünün ardından Houston’a gidecek ve orada daha kapsamlı bir sağlık prosedürünün ardından bir süre de karantinada kalacak. Antalya’da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gezeravcı’nın dönüşüne ilişkin yaptığı açıklamada, “Güzel gitti, güzel geldi. Şimdi Türkiye’ye de inişini bekleriz. İnşallah daha birçok Gezeravcı’ları uzaya Türkiye olarak göndereceğiz” ifadelerini kullandı.

YOLCULUK 19 OCAK’TA BAŞLADI

Gezeravcı ve beraberindeki üç astronot, SpaceX’in Dragon uzay aracıyla yörüngeye taşıyan Falcon-9 roketiyle birlikte Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 19 Ocak’ta saat 00.49’da başarılı bir şekilde fırlatıldı. Dragon uzay aracı, yaklaşık 36 saat süren uzay yolculuğunun ardından 20 Ocak’ta TSİ 13.40’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlendi. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) geçirdiği 18 günün ardından Türkiye’nin insanlı ilk uzay bilim misyonunu tamamlayarak dünyaya iniş yapan Alper Gezeravcı ile telefonda görüştü. Erdoğan, Türkiye’nin insanlı ilk misyonunu icra ederek ABD’de görev sonu bulunması gereken noktaya döndüğü bilgisini paylaşan Türkiye’nin ilk astronotu Gezeravcı’ya, “Maşallah, dünya ile buluştun” dedi.

 

ERDOĞAN: BUNDAN SONRA ÖNEMLİ GÖREVLER OLACAK

Görevi başarıyla tamamladığı için Gezeravcı’ya teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah Ankara’ya geldiğinizde de baş başa görüşüp bize bütün bu süreci etraflıca anlatırsan, bundan da ayrıca mutlu oluruz. Bundan sonra da üzerinde çok önemli görevler olacak” ifadesini kullandı.

“BİRAZ AFALLADILAR”

Gezeravcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sağlık, sıhhat noktasında bir sıkıntı var mı?” sorusuna, “Çok şükür her şey gayet güzel Sayın Cumhurbaşkanım. Hatta burada karşılama yapan doktorlarımız da şaşırdı. Bir müddet daha adaptasyon süremin uzun olmasını bekliyorlardı ama ben bir an önce binanın dışında koşturmaya başlayınca biraz afalladılar. Çok şükür her şey gayet yerinde” yanıtını verdi. Erdoğan, “Hamdolsun. Allah yar ve yardımcımız olsun. Tüm aileye de selamlar, sevgiler. İnşallah Türkiye’ye dönünce de ayrıca etraflıca görüşme fırsatını buluruz” diye konuştu. 

 

 

Gezeravcı da “Tevzi etmiş olduğunuz görevi hayırlısıyla, yüzümüzün akıyla yerine getirdik. Ülkemize, gelecek nesillerimize böyle bir ilham kaynağı görev hediye ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Ülkemizi ISS’e ulaşan 22’nci ülke yaptınız ve bugüne kadar orada gerçekleşen görevlerin içerisinde, eğitimin başlangıcından ISS’de görev icrasına kadar oraya en hızlı ulaşan ülke olduk. Ben tekrardan bu konudaki kararınız ve vizyonunuz için sizlere minnettarım” değerlendirmesini yaptı.

Haber Merkezi 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *