[ad_1]

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Üreticilerimizin zorlukları aşmalarına yardımcı olmak için bundan sonra da çalışmaya ve üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından uygulamaya konulan Arı Keki Desteği Projesi kapsamında Hayrabolu’da arı yetiştiricilerine arı keki dağıtımı yapıldı. Arı keki dağıtım töreninde konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Fatih Bakanoğulları, projenin kapsamı ve Hayrabolu’da gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili bilgi verdi. Bakanoğulları, Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi kapsamında bugüne kadar 22 bin 293 adet kovan dağıtımı ile 980 arı yetiştiricisinin desteklendiğini kaydetti. 

 

“HER ZAMAN DESTEK OLDUK”

Kış aylarında yeteri kadar beslenemeyen arıların güçlü koloni oluşturamadığını, güçlü koloni ile bal sezonuna giremeyen arıcıların da olması gereken miktarda bal üretimi yapamadığını kaydeden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da “Bu yüzden arı yetiştiricilerinin arı yemini kullanması gerekiyor. Üreticilerin her zaman destekçisi olduk, olmaya da devam edeceğiz” dedi. 

ARI KEKİ DAĞITIMI DEVAM EDECEK 

Ülkemizde artan maliyetlerden arı yetiştiricilerinin de olumsuz etkilendiğini kaydeden Albayrak, “Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projemiz kapsamında 2015-2020 yılları arasında 22 bin 293 adet çift katlı arı kovanı, bin 148 arı yetiştiricisine dağıtılmıştır. Arı Keki Desteği Projemiz kapsamında 2023 yılında 508 üreticimize 91.440 kilogram arı keki dağıtımı gerçekleşmiştir.

 

 

 Yılsonuna kadar proje kapsamında İl genelinde 611 kişiye 109.980 kilogram arı keki dağıtımı yapılmış olacak. Hayrabolu’da gerçekleştirilen programda Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliğine üye 58 kişiye 10.440 kilogram arı keki dağıtımı yapıldı. İlimizde arı yetiştiricilerine katkıda bulunmak üzere, arı yetiştiriciliği yapanlara arı keki temini konusunda destek verilmesi için Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Muratlı Bal Üreticileri Birliği, Malkara ve Süleymanpaşa Bal Üreticileri Birliği ile imzaladığımız protokoller çerçevesinde arı keki dağıtımlarımız devam etmektedir” dedi. 

“EK GELİR ELDE EDEBİLMELERİNE KATKI SAĞLADIK”

Arıcılık konusunda uygulamaya koyduğumuz projelerle arıcılık faaliyetlerinin geliştirilmesine, üreticilerin ek gelir imkânı elde edebilmelerine ve polinasyon yoluyla tarımsal üretimde verimlilik artışına katkı sağladıklarını kaydeden Albayrak, “Tarım ve hayvancılığa artı değer kazandırmak ve üreticilerimizin zorlukları aşmalarına yardımcı olmak için bundan sonra da çalışmaya ve üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. Konuşmaların ardından Hayrabolu’da faaliyet gösteren arı üreticilerine arı keki dağıtımı yapıldı.

Haber / Buse AKIN 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *