[ad_1]

 

Sokakta yaşayan hayvanlar için soğuk günlerde kapıların önüne bir kap su ve yemek bırakılmasının çok önemli olduğunu ifade eden Doğru, “Mama alamayacak olsanız bile o gün sofranızdan artan yemeklerinizi sevimli dostlarımızla paylaşabilirsiniz. Artık yemekleri ekmekleri yoğurt kaplarına konularak ya da 5 litrelik bir su bidonuna pencere açarak korunaklı bir kap elde edilebilir. Yemek artıklarının bozuk ve fazla soğan ihtiva eden yemekler olamamasına dikkat edilmelidir. 

 

Soğan kedi ve köpekler için öldürücü olabiliyor. Sokak hayvanları için konan su kaplarının içerisine damlatılacak olan birkaç damla zeytinyağı suların donmasının önüne geçecektir. Köpekler ve kediler soğuktan ölmez, açlıktan ölür.  Soğuk havalarda köpekler 17 saat, kediler 6 saat aç kalırsa, enerjisi tükenir ve hayvan vücut ısısı düşer” dedi. 

“ARACINIZI ÇALIŞTIRMADAN ÖNCE KAPUTU KONTROL EDİN”

Doğru, sokak hayvanlarının ısınmaları için en uygun ortamlardan birinin park etmiş araçların motor bölümü olduğunu ifade ederek “Yeni kapatıldığı için sıcak olan bu ortamlara sığınan kedi ya da köpekler çoğu zaman dikkatsizlik sebebiyle ciddi şekilde yaralanabilirler. Bu nedenle özellikle karlı günlerde arabanızı çalıştırmadan önce mutlaka kaputu kontrol edin ve motor bölümüne, lastik üstlerine ve aracın altına bir göz atın. İçinde bulunduğunuz şartlar bir sokak hayvanını sahiplenmek için elverişsiz olsa da soğuk kış aylarında onları yardıma muhtaç bir şekilde gördüğünüzde onlara bir el uzatabilir ya da yetkililere haber verebilirsiniz.

 

 

 Hayvanların sağlığı ve güvenliği ile ücretsiz olarak ilgilenen kurumlar aracılığıyla birçok sokak hayvanına yardımcı olabilirsiniz. Sokak hayvanları denildiğinde her ne kadar gözümüzün önünde kediler ve köpekler canlansa da kuşların da unutulmaması gerekir. Peki, kış aylarında sokaktaki kuşlara nasıl yardım edebiliriz? En basit şekilde, camlarınızın önüne bir kap su ve kuşların tüketebileceği türden yiyecekler koyabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Haber / Erdal AYDIN

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *