[ad_1]

Edirne Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği kapsamında bulunan apartman, site, otel vb. alanlara ait merkezi kalorifer kazan sistemlerinden kaynaklı şikâyetleri değerlendirerek, denetimlerini gerçekleştirdi.

 

 

 

 

SATIŞ İZİN BELGESİ BULUNMAYAN KÖMÜRLERİN DE KULLANILDIĞI GÖRÜLDÜ

 

2023 yılı içeresinde yaklaşık 20 adet merkezi ısıtma kalorifer sistemi bulunan yerlerin denetimlerinde satış izin belgesi, kömür uygunluk izin belgesi, kazan yakma talimatnamesi, kalorifer kazanı ve baca bakımını gösteren fatura veya gider makbuzu, uygun yakma yöntemi ve ateşçilere ait ateşçi belgeleri kontrolleri yapılırken, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerde uygunluk izin belgesi ve satış izin belgesi bulunmayan kömürlerin de Edirne’de birkaç yerde kullanıldığı görüşürken, bu kömürlerin yakılması yasaklanarak apartman yönetime tebliğ edilen tutanak ile kömür satış bayilerine iadesi sağlandı. 

 

GEREKLİ BİLGİLENDİRME YAPILDI

 

Yetkililerce, olumsuz görülen yerler olduğunda ise bu tür kazan daireleri için tespit tutanağı tanzim edilerek; gerekli hallerde süre verilip eksiklerinin tamamlatılması sağlandı. İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü yetkilileri ayrıca, Edirne Valiliği’nin 14.09.2023 tarih ve 2023/104 no’lu katı yakıtlar ve yakma sistemlerinin özellikleri, işletilme esasları ve hava kirliliğinin önlenmesine yönelik alınacak tedbirleri kapsayan İl Mahalli Çevre Kurulu Kararlarına istinaden; yakılacak 100 kilogram kömüre en az 4 kilogram kireç kullanımı, sabah 06.00-09.00 ve akşam 16.00-19.00 saatleri arası ilk yakımı gerçekleştirmemeleri amacıyla site yönetimi ve ateşleyicilere bu saatler arası ilk yakmayı yapmamaları hakkında gerekli bilgilendirmeleri yaptı.

 

DENETİMLER DEVAM EDECEK

 

Yetkililer, “Edirne’de yaşayan vatandaşların sağlığı için merkezi ısıtma kalorifer sistemi bulunan bina, site ve işletmelere yönelik denetimler devam edecek” dedi. 

 

Haber / İrem BANÇO

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *