[ad_1]

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Tekirdağ’ın deprem bölgesinde yer alması gerçeği göz önüne alınarak, olası bir depremde can ve mal kaybının önüne geçmek amacıyla kentsel dönüşüm hamlesi başlatıldı. Bu kapsamda Süleymanpaşa Altınova Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutu 1. Etap Temel Atma Töreni yapıldı. Kentsel dönüşüm konutlarının temel atma töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener, konutlar ile ilgili teknik bilgileri ve bundan sonraki süreç hakkında detayları paylaştı.

 

 

 

 

İLK ETAPTA 77 BAĞIMSIZ BÖLÜM YAPILACAK

 

Yener, “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı ilan edilen ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yetkisinde bulunan Süleymanpaşa Altınova Mahallesi sınırları içinde yer alan, planlama ve imar uygulaması işlemleri tamamlanan yaklaşık 14.5 hektarlık alanda yeni konutların yapımı için çalışmalar başladı. Alan içerisinde Büyükşehir Belediyesi tarafından kamuya ait olup, kentsel dönüşüm kapsamında kamulaştırılan taşınmazlarla ilgili projelendirme ve ihale çalışmaları da tamamlandı. Birinci etapta 5 kattan oluşan 4 bloklu 72 konut ve 5 iş yeri olmak üzere toplamda 77 bağımsız bölümün yapılacağı projenin ilk bloğunun temeli atıldı. Kentsel tasarım projesine göre alanda yapılacak çevre düzenlemesi ve peyzaj işleriyle ilgili projelendirme çalışmalarının tamamlandığı alanda zemin iyileştirme çalışmaları da devam edecek.

 

 

 

 

“ÇOK GENİŞ BİR YELPAZEDE ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ”

 

Kentsel dönüşüm çalışmalarına büyük önem verdiklerinin altını çizen ve kentin kaderini değiştirecek proje için startı verdiklerini belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak ilimizin deprem kuşağı bölgesinde yer alması sebebiyle bu alandaki çalışmalarımızı büyük bir titizlikle sürdürüyoruz. Bir yandan yurttaşlarımızın yaşam konforunu yükseltecek projeler gerçekleştirirken diğer yandan kentimizi geleceğe taşıyacak kalıcı hizmetleri hayata geçiren uygulamalar başlatıyoruz. Zemin etüdünden kentsel dönüşüme, ölçüm istasyonlarından afet toplanma alanlarına, araç ve ekipman yatırımından vatandaşlara yönelik deprem eğitimine kadar çok geniş bir yelpazede çalışmalar yürütüyoruz. Afet bölgelerinde yaptığımız teknik incelemeler esnasında edindiğimiz deneyimi yetkinliğe dönüştürürken Tekirdağ halkının can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik projeler gerçekleştiriyoruz. En büyük dileğimiz Tekirdağ’da afetlerin yaşanmamasıdır. Ancak biz her ihtimale karşı hazırlıklı olmalıyız. Altınova Mahallesi kentsel dönüşüm alanı içerisinde yaptığımız planlama ve imar uygulamaları çalışmaları neticelerini veriyor ve kentsel dönüşümün önü açılmış durumdadır. Projemizin hayata geçmesiyle depreme dayanıklı, güvenilir yapıları Büyükşehir Belediyemizin güvencesiyle ve kendi imkânlarımızla oluşturacağız” dedi. 

 

 

 

 

“PROJEMİZDE YERİNDE DÖNÜŞÜM ESAS ALINMIŞTIR”

 

Kentsel dönüşüm alanı içerisinde kamuya ait yerleri satın alarak ve bu parsellerde uygulamaya geçerek dönüşümü hızlandırmak istediklerini kaydeden Başkan Albayrak, “Bu etapta 5 kattan oluşan 4 bloklu 72 konut ve 5 işyeri olmak üzere toplamda 77 bağımsız bölümün yapılacağı projemizin ilk bloğunun temelini atıyoruz. Burada üretilecek stok konutlar öncelikle alan içerisinde bulunan hak sahiplerine istemeleri halinde takas yoluyla teklif edilebilecek olup, bir an evvel depreme dayanıklı binalarına kavuşmalarını arzu etmekteyiz. Projemizde yerinde dönüşüm esas alınmıştır. Sürecin tamamı Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizin kontrolünde gerçekleştirilecektir. Altınova mahallemizdeki proje alanımızda; modern, konforlu ve depreme dayanıklı binalar, yeni bir alt yapı, yeni yeşil alanlar ile donatı alanları kazandırılmış olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Tekirdağ’ın kaderini değiştirecek projemiz kapsamında, kentsel dönüşümde ilk adımı attığımız ve bugün temel atma törenini gerçekleştirdiğimiz Altınova Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanında yapılacak olan konutların vatandaşlarımıza ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Kentsel dönüşüm hamleleriyle kentimizi yenilemeye, Tekirdağ’ı büyütüp geliştirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

 

KENT ORKESTRASI RENK KATTI

 

Temel atma törenine katılan CHP Tekirdağ Milletvekilleri Nurten Yontar ve İlhami Özcan Aygun da birer konuşma yaparak, temeli atılan konutların hayırlı olması temennisinde bulundular ve projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler. Konuşmaların ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve diğer protokol üyeleri tarafından butona basılarak Süleymanpaşa Altınova Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutu 1. Etap Projesinin temeli atıldı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası da çaldığı marşlarla temel atma törenine renk kattı.

 

Haber / Baştuğ Alperen KARDEŞ 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *