[ad_1]

Edirne’nin, ülkemizin batıya açılan kapısı olduğunu ifade eden Vali Sezer, “Malum ilimiz, Yunanistan ve Bulgaristan’a komşu kadim bir şehir, hem kendi nüfusu ve bulunduğu konumu ile batıya açılan kapısı konumunda. Dört tane büyük gümrük kapımız var ve bu kapılarda önemli sayılarda hem araç hem yolcu çıkışı mevcut. 2023 yılında 5 milyon 147 bin 667 araç giriş ve çıkışı 15 milyon civarında bir yolcu giriş çıkışı mevcut. Yine kaçakçılık olaylarında önemli bir çalışmalar var. Önceki yıllara göre kaçak eşya yakalamada ciddi bir artış ve başarı var” dedi. 

 

 

 

 

 “SINIR GÜVENLİĞİ HUSUSUNDA ÖNEMLİ TEDBİRLER ALDIK”

 

“293 kilometrelik sınırımız var” diyen Vali Sezer, “Bu sınırlarda kaçak geçişlerin ve geri itmelerin engellenmesine yönelik olarak özellikle son 4 ayda yoğun bir çalışma söz konusu. Önemli tedbirler aldık. 244 kilometrelik sınır devriye yollarında iyileştirme çalışmaları yapıyoruz. Emniyet, jandarma ve hudut birliklerinde personel sayılarını ciddi olarak arttırdık. Yaklaşık 50 noktada arama noktaları oluşturduk. Hava denetimleri olarak ise İHA, helikopter ve dronelar ile 24 saat esasına göre denetim mekanizması oluşturuldu. Edirne’de göçmen kaçakçılığında geçtiğimiz yıla göre yüzde 95’lik bir azalma var. Arkadaşlarımız çok büyük bir mücadele ve çalışma içerisindeler. 484 araç ve 100’e yakın bot ele geçirildi. Göçmen kaçakçılığını ve trafiğini yöneten 663 organizatör yakalanarak adli makamlara sevk edildi, birçoğu tutuklandı” ifadelerini kullandı. 

 

“YÜZDE 96 ORANINDA AYDINLATMA SÖZ KONUSU”

 

Organize suç örgütleriyle ilgili olarak Edirne’de hem yerel hem ulusal çapta 9 organize suç çetesine yönelik işlem yapıldığını kaydeden Vali Sezer, “Kaçakçılık ile ilgili olarak 473 şüpheliye adli işlem yapıldı ve gözaltına alındı” dedi. Edirne’mizin sükunetin ve huzurun şehri olması, turizm şehri olmasından dolayı bu noktada Edirne halkının hem emniyet hem jandarma personellerine güvenmesi konusunda atılması gereken tüm adımların atıldığını belirten Sezer, “Özellikle kişilere karşı işlenen suçlarda yüzde 96 oranında aydınlatma söz konusu. Yine aranan şahıslarla ilgili olarak 3 bin 892 kişi adli makamlara sevk edildi.  Narkotik suçlarla ilgili olarak, kullanıcılara yönelik bir çalışma yapıldı ve çok sayıda kişiye işle yapıldı. Yapılan çalışmalarda kubar esrar ve sentetik uyuşturucu kullanımında büyük artış var bununla ilgili olarak da ciddi çalışmalarımız var” dedi. 

 

“KAZALARI EN AZA İNDİRMEK İÇİN YOĞUN ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ” 

 

Trafik konusunda ülke genelinde olduğu gibi Edirne’de de ölümlü trafik kazalarında artış olduğunu kaydeden Vali Yunus Sezer, “Bununla ilgili olarak da trafik kazalarının olduğu noktalarla ilgili olarak özel çalışmalar gerçekleştirildi. Ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarının olduğu noktalarda yapılan çalışmalarda kazaların nedeninin aşını hız ve kural ihlali olduğu görülmektedir. 2024 yılında seferberlik ilan ederek ölümlü trafik kazalarını en aza indirmek için yoğun çalışmalar yapacağız. Özellikle motosiklet kazalarında artış var, bununla ilgili olarak özellikle kask kullanımının arttırılması için çalışmalarımız var” ifadelerini kullandı. 

 

Edirne’de yarım kalan ve başlanan bütün işleri bitireceğiz. Enerji Santrali çalışmaları bitmek üzere, Millet Bahçesini bu yaz açacağız. Gazimihal Hamamı, Evliya Kasım Paşa Cami, Muradiye Mevlevihane’sini tamamlayacağız” dedi. 

 

“EKSİK OLAN BÜTÜN ÇALIŞMALARI TAMAMLAYACAĞIZ” 

 

Köylerle ilgili olarak yapılabilecek ve söz verdikleri bütün işleri tamamladıklarını kaydeden Sezer, “İçme suyu, tarımsal sulama, kanalizasyon gibi söz verdiğimiz bütün çalışmaları tamamladık. Köy yollarında sıcak asfalt çalışmalarına devam ediyoruz. 175 kilometre sıcak asfalt sözü vermiştik ve çalışmalara havalar müsaade ettikçe devam edeceğiz. Sabah saatlerinde Değirmenyeni Köyü grup yolu çalışması başladık. Köylerde yoğun şekilde kilitli parke taş talebi var bu talepleri karşılamaya çalışıyoruz. DSİ çalışmalarına aralıksız devam ediyoruz. Sulanabilir durumda olan ve eksik olan bütün çalışmaları tamamlayacağız” dedi. 

 

“EDİRNE’MİZ İÇİN ÇOK DEĞERLİ”

 

OSB’ler konusunda önemli yol aldıklarını, İpsala OSB’de yer teslimlerine başladıklarını kaydeden Vali Sezer, “Keşan OSB bitmek üzere. Uzunköprü’de ise son aşamaya geldik. OSB’lerimize çok büyük firmalar talepte bulunuyor. Bu OSB’lere tarıma yönelik yeşil sanayinin gelmesini istiyoruz. Bu husus bizim için, Edirne’miz için çok değerli” ifadelerini kullandı. Vali Sezer’in il genelinde yapılan ve önümüzdeki yıl yapılacak olan yatırımlar hakkında da bilgiler verdiği toplantı, soru cevap şeklinde devam etti.

 

Haber / Buse AKIN 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *