[ad_1]

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan anma programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Mustafa Soykök tarafından Mehmet Akif Ersoy’un ruhuna dua edilmesi ile devam etti. 

 

 

 

 

“ŞAYET ÇIKARAMAZSA, ZAMANLA MİLLET OLMA VASFINI KAYBETMEĞE MAHKUMDUR”

 

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan Mehmet Akif Ersoy’un evi ve mezarının ziyaretleri esnasında çekilen görüntülerden oluşan videonun izlenmesinin ardından günün anlamve önemine ilişkin konuşan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde görevli akademisyen Prof. Dr. Yaşar Şenler, “Her millet, bağrından, dertleriyle, sevinçleriyle bütün duygularını ve tarih boyunca yaşadığı macerayı, kısacası maddi manevi bütün değerlerini ifade edecek büyük yazarlar, bilhassa büyük şairler çıkarmak zorundadır. Şayet çıkaramazsa, zamanla millet olma vasfını kaybetmeğe mahkumdur” dedi. 

 

 

 

 

“KÜLTÜR MİRASINI TAŞIYAN BİR NEHİR GİBİDİR”

 

Milli hayatın aynası olan edebiyat ve onun malzemesi olan dilin, bütün kültür mirasını taşıyan bir nehir gibi olduğunu dile getiren Şenler, “Bu nehirden mahrum bir milletin bekası ancak bir hayaldir. Geçmişin bugünde devamını sağlayan şairler bu can damarındaki nabzı kendilerinde duyan insanlardır. Bu yüzden bir şairin görevi, her şeyden önce kendi dil ve edebiyatına, dolayısıyla da kendi toplumuna karşıdır. Şair toplumun duygularına tercüman olur. Bunun için halkı ile bütünleşmiş, onunla ortak bir şuuraltında birleşmiş, mâşerî vicdana varmış olmalıdır. Ancak ondan sonradır ki, milletinin düşünce ve duygu nüanslarını ifade edebilir; toplumun problemlerini ortaya koyarak ona çözümler teklif edebilir, onu yönlendirebilir ve milli şair sıfatına hak kazanır. İşte İstiklal Marşı’mızın yazarı büyük şair Mehmet Akif, bütün bu vasıfları kendinde toplamış milli şairimizdir” diye konuştu.

 

 

 

 

ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

 

Tekirdağ genelinde öğrenciler arasında yapılan kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Tekirdağ Vali Vekili Kaan Peker ve protokol üyeleri tarafından ödüllerinin verilmesinin ardından TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “Mehmet Akif Ersoy” konulu orotoryo sahnelendi.

 

KİTAP SERGİSİ GEZİLDİ

 

Anma programı, Mehmet Akif Ersoy konulu fotoğraf ve Mehmet Akif Ersoy ile ilgili eserlerden oluşan kitap sergisinin gezilmesinin ardından son buldu. Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezinde düzenlenen programa Vali Vekili Kaan Peker, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, Başsavcı Vekili Uğur Özcan, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Celaleddin Vatandaş, Vali Yardımcısı Asalet Karabulut, Süleymanpaşa Kaymakamı Mustafa Güler, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ahmet Çetin, Askeralma Bölge Başkanı Per. Alb. Davut Kulalar,  Garnizon Komutan Vekili Binbaşı Serbay Güven, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Haber / İrem BANÇO

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *