[ad_1]

Tekirdağ’da düzenlenen toplantıda Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülmekte olan Trakya Tohumculuk Sektörünün Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı kapsamında uygulamaya konan Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi sonunda elde edilen hibrit tohumu tanıtıldı. 

 

Toplantıda konuşan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, yerli ve milli hibrit ayçiçeği geliştirilmesi sürecinden bahsederek, “Ajansımız tarafından yürütülmekte olan Trakya Tohumculuk Sektörünün Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı kapsamında sektör paydaşlarımız ile işbirliği içerisinde çeşitli faaliyetler ve projeler uyguluyoruz. 2019 yılında Ajansımız koordinasyonunda kurulan Trakya Tohum A.Ş. tarafından Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi uygulanmaya kondu, yerli ve milli mısır ve ayçiçeği tohumu geliştirme çalışmaları Ajansımızca desteklendi. Söz konusu proje kapsamında üretimi desteklenen Yerli ve Milli Hibrit Ayçiçeği Tohumunu iki yıldır farklı bölge ve şehirlerde deneme ekimlerine tabi tuttuk. Sadece geride bıraktığımız üretim sezonunda Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da yaklaşık 60 bin dönüm alana 30 tona yakın yerli ve milli hibrit ayçiçeği tohumu ekimi yapıldı. Oldukça kurak bir sezon geçirmemize rağmen geliştirilen SUN 2259, TR 2242, SUN 2239 çeşitlerimiz dönüm başına verim oranlarında, bitki gelişiminde, hastalıklara karşı direnç ve yağ oranlarında yabancı rakiplerinin üstünde bir performans gösterdi” dedi.

 

 

 

 

“DAHA FAZLA İLGİ GÖSTERMELERİNİ BEKLİYORUZ”

 

Önümüzdeki yıl hedeflerinin tohumların daha geniş alanlara ekilmesi olduğunu dile getiren Şahin, “Bu çeşitlerin geliştirildiği yer olan Trakya’da çiftçilerimizin yerli ve milli olana daha fazla ilgi göstermesini bekliyoruz. Tohumları biz geliştirdik, onları tercih edip büyütecek olan sizlersiniz”

 

TOHUM ÇEŞİTLERİ TANITILDI

 

Daha sonra Trakya Tohum A.Ş. Ar-Ge Müdürü Veli Pekcan yerli ve milli hibrit ayçiçeği tohum çeşitlerini tanıtan ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi. Katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından toplantı yemek ile sona erdi. Tekirdağ’da bulunan bir otelde düzenlenen toplantıya Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Ali Kiracı, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, Tekirdağ’da bulunan ziraat odalarının yöneticileri, Çatalca, Silivri ve Gelibolu ziraat odası yöneticileri, kooperatif yöneticileri, Trakya Tohum A.Ş. yöneticileri ve davetliler katıldı.

 

Haber / İrem  BANÇO

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *