[ad_1]

Çerkezköy TSO Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, göreve geldikleri ilk günden beri önlerine hep, başta üyeler olmak üzere bölgenin gelişimi adına gerçekleştirilebilecek hedefler koyduklarını dile getirerek, “Esnaf, sanayici, tüccar hep birlikte kazanacak dedik. Oda olarak üyelerimizin hem kişisel hem de iş hayatlarına katkı sağlayacak eğitimlerimizin sayısını artırdık. Yurtdışından gelen iş insanlarını odamızda misafir ederek, bölgemizdeki firmalarımızla birebir iletişim kurmalarını sağladık. Eğitim vakfımızın temellerini attık. Dijital dönüşüm kapsamında birçok yeniliği odamız bünyesine dahil ettik. 1 yıl içerisinde hızlı aksiyonlarla birçok yeniliği hayata geçirdik. Öncelikle odamızın dijital dönüşümünü tamamlaması adına web sitemizde ve odamızın demirbaşlarında yeniliklere, değişimlere gittik. Dijital dönüşümü odamızdan başlatarak, tüm üyelerimize yaymamız lazım” dedi.

 

 

 

 

“BİRLİKTE DAHA ÇOK İŞLER YAPACAĞIMIZA İNANIYORUM”

 

Oda bünyesinde oluşturdukları Yüksek İstişare Kurulu’nun önemine değinen Çetin, “Bölgemizde yer alan sanayici, esnaf ve tüccarlarımızın önde gelen isimlerini kurulumuza dahil ederek, tecrübelerini, fikirlerini gelecek kuşaklara da aktarma konusunda adımlarımızı atalım istedik. Birçok faaliyette de önemli adımlarda bulunduk. Ve birlikte daha çok işler yapacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı. K türü yetki belgesinin ve dijital takograf kartının odadan alınmasını sağladıklarını ifade eden Çetin, “Odamızda en büyük isteklerimizden bir tanesi de üyelerimizin global pazarda yer alması. Henüz ihracat yapmamış, yapmış olan üyelerimizin de burada daha fazla tutunmalarını, rekabetçi güç olmalarını sağlamak adına Dış İlişkiler ve İhracat birimimizde personel sayımızı arttırdık. Üyelerimize daha güçlü hizmet verebilmek adına attığımız bu adımda İhracat Danışmanı da bünyemize dahil ettik. Üyelerimiz, kendi üretimlerine uygun yeni pazarlar bulması, hedef kitleye ulaşması adına çalışmalar yürüttük. İlk ve son aşamada yapılan yazışmalarda izlenilmesi gerek yolu anlattık. Bu vesile ile birçok üyemizin ilk ihracatını gerçekleştirmesinde önemli bir rol aldık ki bunların da diğer üyelerimiz için birer teşvik unsuru olması adına özel videolu röportajlarımız ile yayımladık. Tabii burada da sınırlı kalmayacağız, başta da söylediğim gibi üyelerimizin ihracata ilk adımı atmaları, rekabetçi güç olmaları, global pazarlarda adından söz ettirmesi, ülkemize katma değer sağlamaları adına durmadan çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

 

“ULUSLARARASI FUARLAR ARASINDA YER ALMASINI HEDEFLİYORUZ”

 

Üyelerin ihracata açılmasını hedeflerken bir yandan da Tedarikçi Günleri programını hayata geçirdiklerini dile getiren Ahmet Çetin, Saray’dan Veliköy’e; yerelden uluslararası pazara üyelere fayda sağlayacak her noktada bulunduklarını ve bulunmaya devam edeceklerini söyledi. Bölge ticaretinin kalbinin attığı 7. Çerkezköy Endüstriyel Fuarı’nın, yine birçok firmanın yeni iş insanları ile tanışması ve yeni ticari anlaşmalara imza atmasına vesile olduğunu kaydeden Çetin, “Önümüzdeki sene gerçekleşecek olan fuarımızın, daha da geniş kitlelere ulaşacağına inanıyorum. Fuarımızın bölgesel değil uluslararası fuarlar arasında yer alması da hedeflerimizden bir tanesi” dedi. İlerleyen süreçte paydaşlarla birlikte yılda sadece bir kere değil aktif bir şekilde hizmet verecek olan çok amaçlı fuar merkezi kurmayı hedeflediklerini belirten Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, odanın eğitim yatırımlarına da değindi. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın, bölgenin eğitim sorunlarına önemli destekler sağlamış bir kurum olduğunu kaydeden Çetin, “Mevcutta Kapaklı’da bir okul inşaatımızın yapımı devam ediyor. Eğitime, bölgemize önemli projelerle katkıda bulunmak için genç fikirlerle de bir araya geliyoruz” dedi. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’yle imzaladıkları işbirliği protokolünün ardından Marmara Üniversitesi’yle de işbirliği protokolü imzaladıklarını söyleyen Çetin, genç fikirlerle ülkemize değer katacak farklı projelere de imza atacaklarına inandığını dile getirdi. 

 

“TRAKYA’DA MAKRO PLANLARA İHTİYAÇ VAR”

 

Gerçekleştirdikleri ve hedefledikleri projelerin yanı sıra bölgenin önemli sorunlarına da dikkat çektiklerini ve çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Ahmet Çetin, “Türkiye’nin altın boynuzu Trakya’da makro planlara ihtiyaç var. Bölgemizin 30 yılını kapsamayan sürdürülebilir makro planlar oluşturmalıyız. Makro planlar yapılırken bölgenin tüm kurumları, yerel yönetimleri, STK’ları planın içerisine dahil olmalıdır” dedi. 

 

“ÜYELERİMİZİ YEŞİL DÖNÜŞÜME TEŞVİK EDİYORUZ”

 

Yönetim Kurulu Başkanı Çetin, 2026 yılından sonra karbon ayak izi ve yeşil dönüşümün ihracat üzerinde büyük etkisi olacağını dile getirerek, “Geleceğimiz adına önemli konulardan bir tanesi de yeşil dönüşüm. Karbon ayak izinin azaltılması hususu sadece ülkemizde değil dünyada büyük önem taşıyor. Bu kapsamda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz (TOBB) de önemli bilgilendirmeler ve adımlar atarken biz de Oda olarak çalışmalar yürütüyoruz. Üyelerimizi yeşil dönüşüme teşvik ediyoruz. Önümüzdeki senelerde gerçekleştireceğimiz ihracatlarda karbon salınımı, yeşil dönüşümün kullanımı önemli rol oynayacak ve belirlenen şartları taşımayan firmalarımız engellerle karşılaşacak” ifadelerini kullandı. 

 

“YER ALTI SU KAYNAKLARI AZALIYOR”

 

Su sorusuna ilişkin de konuşan Çetin, “Bölgemizin en önemli ve ivedilikle çözülmesi gereken sorunlarından bir tanesi de yer altı su kaynaklarının azalıyor olmasıdır. Her geçen gün, su seviyemiz daha aşağı gidiyor. Ve yakın gelecekte artık bölgemizde çok önemli su sorunları yaşayacağız. Şu an çok yaşlı bir suyu kullanıyoruz. Gerekli adımları atmazsak ağır metalleri içeren su seviyesine ulaşmamız çok uzun süremeyecek. Çözüm olarak atılması gerek adımlardan bir tanesi Tuncu ve Meriç Nehirlerinden boşa akan ve bizim hakkımız olan suyun, Trakya’daki boş alanlara taşınmasından geçiyor. Bu maliyetin yüksek bir çözüm. Ama eğer bu sorunu çözemezsek yakın gelecekte bu maliyetin kat ve kat üstünde sorunlarla karşılaşacağız” dedi. Kalifiye personel sorununa da değinen Çetin, “Çerkezköy, Kapaklı ve Saray bölgemizde üretim ve istihdamı destekleyen yatırımlar devam ediyor. Fakat bölgemizde oluşan sorunlardan bir tanesi kalifiye personelde yaşadığımız azalma. Bu soruna çözüm yollarından bir tanesi de bölgede işçi evleri sitesinin kurulması olacaktır. Daha kolay ulaşılabilir bir maliyette işçi evleri sitesini yine tüm paydaşlarımızla hayata geçirmek çok önemli bir proje olacak” dedi. 

 

“ÇERKEZKÖY’ÜN İL OLMA VAKTİ GELMİŞTİR”

 

Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, Çerkezköy’ün il olması gerekliliğini de vurguladı. Sürekli gelişen, geliştikçe katkı sağlayan, yurtiçi ve yurtdışından birçok önemli yatırımcının ilk durak noktası olan Çerkezköy’ün, artık ulusal anlamda bir marka olduğunu dile getiren Çetin, “Özellikle üretimin üssü olması ve ülkenin en önemli sanayi bölgelerinden bir tanesi olması ile Çerkezköy artık sınırlarını aşmış bir durumda. Gelişiminin daha da artması, yaşanan sorunlara hızlı çözümlerin üretilebilmesi ve karara bağlanabilmesi, göç yükünü taşıyabilmesi ve ülkemize daha fazla katma değer sunması adına Çerkezköy’ün il olma vakti gelmiştir. Çerkezköy’e çizilen sınır çizgileri artık kendisine dar gelmektedir. Çerkezköy’ün il olması adına da Yönetim Kurulumuz ve Meclis Üyelerimizin katılımıyla oluşturduğumuz komisyonumuzun detaylı çalışmaları devam etmektedir” diye konuştu. 

 

“ARAÇ MUAYENE İSTASYONU BÖLGEYE KAZANDIRILMALI”

 

Araç muayene istasyonunun bölgeye kazandırılması gerektiğini belirten Başkan Ahmet Çetin, aynı zamanda vize işlemlerinin odada da yapılabilmesi için girişimlerinin olduğunu, bu konuda çalışmalarının devam ettiğini söyledi. 

 

Haber / İrem BANÇO

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *