[ad_1]

Millî Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından öğrencilerin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren fertler olmaları amacıyla ÇEDES ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum’ Projesi hayata geçirildi.

 

KAPSAMI GENİŞLETİLDİ 

 

 İlk olarak 2021 yılında imzalanan ÇEDES protokolünde yalnızca ortaokullar ve imam hatip okulları proje kapsamındayken, 2023 yılında imzalanan ek protokolde proje, erken yaştaki ilkokul öğrencileri dahil tüm öğrencileri kapsayacak şekilde genişletildi. 

 

“TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN SONUÇLAR DOĞURACAK” 

 

ÇEDES Projesi ile eğitim alanına; uzmanlığı ve eğitimi farklı branşlarda görevlilerin müdahale edilmesinin sağlanarak, yetki ve hiyerarşik karmaşaya neden olunduğunu kaydeden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, “Eğitim bilimcileri, küçük yaştaki çocukların pedagojik eğitim almayan din görevlilerinden destek almasının telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını ifade etmektedir” dedi. 

 

158 MÜFTÜLÜK PERSONELİ GÖREVLENDİRİLDİ 

 

Kırklareli İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün 5 Aralık tarihli yazısı ile ÇEDES ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum’ Projesi kapsamında müftülükleri temsilen manevi danışman adı altında vaiz, vaize, imamdan oluşan müftülük personelini Kırklareli merkez ve ilçelerindeki ilkokul, ortaokul ve liselerin yer aldığı 158 okulda görevlendirdiğini kaydeden Milletvekili Gündoğdu, “Bu doğrultuda; ÇEDES projesi kapsamında pedagojik eğitimi olmayan, vaiz, imam ve müftülük personeli tarafından çocuklara değerler eğitimi ve manevi danışmanlık verme girişimleri hangi çağdaş ve bilimsel verilere dayanılarak hazırlanmış bir çalışmadır? Okullarımıza görevlendirdiğiniz personelin pedagojik yetkinlikleri nelerdir, hangi ölçme ve değerlendirme kriterlerine göre görevlendirme yapılmıştır, Millî Eğitim Bakanlığı ve denetleme mekanizmaları karşısında mesleki ve idari sorumlulukları nelerdir?” ifadelerini kullandı. 

 

“YASA İHLALİ TAŞIMIYOR MU?”

 

“ÇEDES projesi; Anayasa’nın laiklik ilkesine açıkça aykırı değil midir?” diyen Gündoğdu, “Eğitimde Birlik Yasası’nın (Tevhîd-i Tedrîsât Kanunu) ihlali niteliği taşımıyor mu ve anılan proje laik-bilimsel eğitim anlayışına ve pedagoji bilimine açıkça aykırı olduğunu düşünmüyor musunuz? Seçim öncesi Milli Eğitim Bakanının 11 Mayıs 2023 tarihinde yaptığı açıklamada; ‘Türkiye’nin hiçbir noktasında; ister tam gün isterse yarım gün eğitim yapsın, hiçbir ad altında okul öncesi eğitimden kesinlikle ücret alınmayacak. 2023-2024 eğitim-öğretim yılı içerisinde bu ücretlerin tamamını kaldırıyoruz’ ifadesi geçerli midir, yoksa okul öncesi eğitim ücretli mi olmuştur?” ifadelerini kullandı.

 

Haber / Buse AKIN 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *