[ad_1]

Kırklareli ve Edirne’deki KOBİ’lerin inovasyon kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla uygulanacak olan Hezarfen Projesi’nin açılış protokolü, TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Muhammed Zeki Durak ve Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkan V. Serkan Keser tarafından imzalandı.

 

PLAKET TAKDİM EDİLDİ 

 

Tören kapsamında; projenin uygulanacağı Kırklareli ve Edirne illerinde en fazla sınai mülkiyet başvurusu yapan kişi ve firmalara TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Muhammed Zeki Durak ve Kırklareli Valisi Birol Ekici tarafından plaket takdim edildi.

 

 

 

 

“48 PATENTLİ ÜRÜNÜ OLAN BİR ŞEHİR KIRKLARELİ”

 

Kırklareli Valisi Birol Ekici, Kırklareli Üniversitesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle bilginin çok kısa sürede yenilendiğini kaydederek, “Günümüzde rekabet etmek zorlaştı. Daha çok çalışılması, üretilmesi ve düşünülmesi gerekiyor. Kırklareli patent, marka, faydalı model ve tasarım alanında gelişmiş bir kent. 48 patentli ürünü olan bir şehir Kırklareli. 70 faydalı modeli, 2 bin 445 markası, 1777 tasarımı olan bir şehirdeyiz. Bundan gurur duyabiliriz” ifadelerini kullandı. 

 

 

 

 

“EDİRNE VE KIRKLARELİ, STRATEJİK İKİ ŞEHİR”

 

Hezarfen Projesi ile bölgelerin sanayideki önemini daha fazla güçlendirmeyi ve yerel KOBİ’lerin ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet edebilirliklerini artırmayı hedeflediklerini kaydeden Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammed Zeki Durak ise “Proje, bölgedeki ekonomik kalkınmayı desteklemek ve sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamak amacıyla hayata geçirildi. Edirne ve Kırklareli, hiç şüphesiz Türkiye’nin sanayi açısından stratejik konumda bulunan iki önemli şehri. Coğrafi konumları, lojistik avantajları ve çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işletmeleriyle bu bölgeler, ülkemizin ekonomi haritasında öne çıkan aktörler arasında yer almakta. Edirne’nin tarih boyunca ticaret ve kültür merkezi olması; Kırklareli’nin ise sanayi ve tarım potansiyeliyle öne çıkması, bu iki şehrin ekonomik çeşitliliğe katkıda bulunmasını sağlamakta” dedi. 

 

“33 PROJE İLE KOBİ’LERE DANIŞMANLIK SAĞLADIK”

 

2007 yılından bugüne 16 yıl içinde 37 farklı ilde 33 proje ile toplam 931 AR-GE ve Tasarım Merkezleri ile KOBİ’lere danışmanlık sağladıklarını kaydeden Durak, “Firmaların 64’ü ilk kez sınai mülkiyet başvurusu gerçekleştirdi. Bunlardan 23 firma patent, 18 firma faydalı model, 15 firma marka, 8 firma tasarım başvurusu yaptı. Sınai mülkiyet portföyü açısından ise, bu 351 firma proje sonrasında toplamda 1107 marka, 500 patent, 103 faydalı model ve 2 bin 436 tasarım başvurusu gerçekleştirdiler” ifadelerini kullandı. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin de kaybolmaya yüz tutmuş değerlerin, tarihin ve ürünlerin yeniden hayata kazandırılarak gelecek nesillere tescilli ve markalaşmış olarak aktarılması için çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

 

30 KOBİ’YE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLECEK 

 

Kırklareli Üniversitesi’nde gerçekleştirilen açılış ve plaket töreninin ardından katılımcılara sınai mülkiyet hakları ve patent araştırması semineri verildi. KOBİ’lerde yenilikçi bilinci yaygınlaştırmayı, sınai mülkiyet hakları hakkında farkındalığı artırmayı amaçlayan proje kapsamında, Kırklareli ve Edirne’deki 30 KOBİ’ye bilinçlendirme, eğitim ve danışmanlık hizmeti verilecek.

 

Haber / Buse AKIN 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *