[ad_1]

Saat 14.00’te Çerkezköy Kent Parkı’ndan başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi. Yürüyüşe Çerkezköy Belediye Eski Başkanı ve AK Parti Çerkezköy Belediye Başkan Aday Adayı Ali Ertem, AK Parti Çerkezköy Belediye Başkan Aday Adayları Sinan Meral, Recep Biyik, Ali Çolak, Abdurrahman Yekeler, Yeniden Refah Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Bünyamin Sönmez, Çerkezköy Belediye Meclis Üyesi Sait Yazı, TÜGVA Çerkezköy Temsilcisi Murat Karakan ve vatandaşlar katıldı. 

 

 

 

 

“17 BİNDEN FAZLA FİLİSTİNLİYİ ŞEHİT ETTİ”

 

Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda açıklama yapan Tekirdağ İHH İnsani Yardım Derneği Çerkezköy Temsilcisi Ercan Bulduk, “Bugün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü. İnsanlık tarihi boyunca medeni dünya, kendi ürettiği değerlerini topyekun Gazze’de, Suriye’de, Afganistan’da, Doğu Türkistan’da, dünyanın dört bir yanında mazlum coğrafyalarda bombalar altına gömdü. On yıllardır Filistin’de büyük zulümler işleyen işgalci İsrail, 7 Ekim sonrasındaki süreçte ise saldırılarını daha da artırdı. Gazze’de tam anlamıyla bir soykırım yapan işgalciler, son 2 aylık süreçte, 13 bine yakını kadın ve çocuk olmak üzere, 17 binden fazla Filistinliyi şehit etti. İşgalci teröristler Gazze’de insan haklarını ve savaş hukukunu hiçe sayarak çocuk, kadın, yaşlı ve sivil ayırt etmeksizin saldırılarını sürdürüyor” dedi. 

 

 

 

 

TÜM DÜNYANIN GÖZLERİ ÖNÜNDE YAŞANIYOR

 

Hiçbir sınır gözetilmeksizin yapılan İsrail saldırıları sebebiyle şu an Gazze’de hiçbir yerin güvenli olmadığını söyleyen Bulduk, “Camiiler, hastaneler, okullar ve sivil yerleşim yerleri siyonistlerin hedefinde. Beyaz bayrak açan siviller dahi üzerlerine ateş açılarak katlediliyor. İşgalciler, kullanılması uluslararası sözleşmelerce yasaklanmış bombaları Gazze’ye yağdırıyor. İnsanlık tarihinde örneğine az rastlanır bir zulüm, tüm dünyanın gözleri önünde yaşanıyor. İşgalci İsrail rejimi, yaralıların tedavisini dahi engelliyor. Hatta Gazze’ye yakıt girişini yasaklayarak kuvözdeki bebekleri ve yoğun bakımdaki ağır hastaları ölüme terk ediyor” diye konuştu. 

 

“İŞGALCİ İSRAİL HUKUK TANIMIYOR”

 

Ercan Bulduk, “Ey insanlık, ey demokratlar, laikler, hukukçular, sanatçılar, lobiciler, ey insan hakları savunucuları, ey kadın hakları savunucuları, ey çocuk hakları diyenler ey çevreciler. Filistin’de bebekler katlediliyor neredesiniz? Filistin’de kadınlar katlediliyor neredesiniz? Filistin’de gazeteciler katlediliyor neredesiniz? Filistin’de insanlık katlediliyor neredesiniz? Filistin’de hastaneler abluka altına alınıyor ve bombalanıyor neredesiniz? Filistin’de camiler, kiliseler bombalanıyor neredesin? Filistin’de hayvanlar katlediliyor neredesin. Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından alınan tüm uluslararası kararlara rağmen işgalci İsrail hukuku tanımıyor, saldırmaya ve işgale devam ediyor. Ne yazık ki, dünyanın gözleri önünde yaşanan bu zulmü durduracak somut adımlar atılmıyor. Halkları işgalci İsrail’in zulümlerini yüzbinlerce kişinin katıldığı eylemlerle protesto ederken, ABD ve Batı dünyası yaşanan zulümleri görmezden gelerek hâlâ işgalcilere verdiği desteği sürdürüyor. Ve ne hazindir ki; askeri, ekonomik ve siyasi anlamda büyük güçlere sahip olan İslâm ülkeleri de üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmiyorlar. Bugün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü. Burada ve tüm Türkiye’de Kudüs sevdalılarıyla birlikte İsrail’in hukuksuz uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Tüm dünyaya insan ve haklarının kutsallığını yeniden hatırlatıyoruz. Ve diyoruz ki İsrail’in yaptıkları yanına kar kalmamalı” ifadelerini kullandı. 

 

BOYKOT BİZİM EN ÖNEMLİ SİLAHIMIZDIR”

 

Türkiye’yi, uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye, İsrail’in attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya, Gazze kasabı Netenyahu ve onu destekleyen siyonizmin esiri olmuş ülkelerin devlet başkanlarından hesap sormaya çağırdıklarını söyleyen Bulduk, “Şimdi biz halkların yapacağı en önemli şey olan boykotu yeniden sizlere hatırlatıyoruz. Boykot bizim en önemli silahımızdır. İsrail’i destekleyen firmaların mallarını almayarak İsrail’e akan maddi kaynakları kurutmaya devam edelim. Savaş bitse de ateşkes olsa da bu işgalci teröristlerin çok sevdikleri ekonomik damarlarını kurutalım. Almazsak ölmeyiz alırsak kardeşlerimizi öldürürler. Son olarak herkese sesleniyor ve diyoruz ki tüm dünya halkları tepkisini açıkça göstermelidir. Bütün İslam ülkeleri ve halkları bir araya gelip tepkisini ortaya koymalıdır. İsrail, hukuksuz işgal hareketi ve katlettiği insanlar için uluslararası hukuk önünde ve tüm dünyanın vicdanında hapsedilmelidir. Mescid-i Aksa’nın, Kudüs’ün, Filistin’in ve dünyanın özgürlüğü, siyonist zulmün ve işgalin sona ermesi için, yapılan eylemleri desteklemek hepimizin görevidir. Bizler Türkiye’nin sivil toplum kuruluşları ve halkı olarak Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistin özgür oluncaya kadar mücadelemizi tüm gücümüzle sürdüreceğiz. Biz inanıyoruz ki Filistin halkı özgürlüğüne kavuşacak ve bizlerde Filistin’i tamamen imar edeceğiz” diye konuştu. 

 

Haber / Gülveren ALTUNOĞLU

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *