[ad_1]

Meriç Nehri’nin kürek sporuna çok uygun doğal bir parkur özelliği taşıdığını söyleyen TED Edirne Koleji Kürek Kulübü Başkanı Nesim İba, “Edirne kürek sporunda adından söz ettiren bir noktaya geldi. Edirne, büyük organizasyonları düzenleme hakkı elde etti” dedi. 

 

“BAŞVURUMUZ KABUL EDİLDİ”

 

Geçtiğimiz günlerde Balkan Kürek Şampiyonası’nı düzenleme başvurularının kabul edildiğini dile getiren İba, “2024 yılında Avrupa 23 Yaş Altı Kürek Şampiyonası’ndan sonra Balkan Şampiyonası da Edirne’de yapılacak. Bu organizasyonların provası olarak Türkiye Kürek Federasyonumuzla beraber Türkiye Kürek Şampiyonası organize ettik. Mart ayında Türkiye Kürek Şampiyonası, eylül ayında Avrupa 23 Yaş Altı Kürek Şampiyonası, akabinde Balkan Kürek Şampiyonası, Dünya Kürek Federasyonu (FISA) fikstürüne girdi” dedi. 

 

 

 

 

“KENT TURİZMİNE DE KATKI SAĞLAYACAK”

 

İba, Meriç Nehri’nde kürek teknelerinin daha çok görüleceğini ifade ederek “Buraya yapılacak parkur Cumhuriyet tarihinin ilk parkuru ve Avrupa’nın doğusundaki son parkur. Bu parkur ilk defa Edirne’de yapılacak. Dünyada birçok örneği var ancak doğal olması ayrı bir özellik taşıyor. Konumu çok güzel, burada rüzgar olduğunda nehirde bir dalgalanma olmuyor. Bundan dolayı sporcular rahatlıkla kürek çekebiliyor. Kentte yapılacak organizasyonlar kent turizmine de büyük katkı sağlayacak. Uluslararası standartlara sahip parkur, pek çok organizasyona ev sahipliği yapacak. Burası dünyada kabul edilen bir parkur olacak ve birçok etkinlik burada yapılacak. Özellikle İskandinav ülkelerinin burayı çok tercih edeceği söyleniyor. Böylece şehrin tanıtım ve turizmine katkı sağlayacak. Edirne küreğin başkenti olacak diyoruz. Milli takım kamplarını burada yapacak, Türkiye’deki 40’dan fazla antrenman ve karşılaşmalarını burada yapacak” diye konuştu. 

 

AA

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *