[ad_1]

 

Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışımız ile engelli bireylerimizin hayatını kolaylaştırmak, geleceğe umutla bakan, sosyalleşen, üreten mutlu bireyler olarak yaşamalarını sağlamak için her türlü desteği veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz” dedi.

 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Keşan Kaymakamlığı, Keşan Belediyesi, Keşan Zihinsel Engelliler Derneği, Keşan Engellileri Koruma Derneği ve Keşan İyilik Sağlık Vakfı iş birliğinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla 1 Aralık Cuma günü tören düzenlendi. 

Cumhuriyet Meydanı’nda saat 11.00 sıralarında başlayan törene; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP İlçe Başkan Yardımcısı Ahmet Özkaya, Kadın Kolları Başkanı Muradiye Durak ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Edirne Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Tohumcu, Sosyal Hizmet Merkezi İlçe Müdürü Nergis Mustafapaşa, kurum amirleri, engelli derneklerinin temsilcileri katıldı. Tören; Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı. 

 

“ASIL ENGEL SEVGİSİZLİKTİR”

 

Törende konuşan Helvacıoğlu, “Engeller, engelliler için engel değil, diyoruz. ‘Asıl engel sevgisizliktir’ diyoruz. Eğer sevgi varsa her güçlüğün birlik ve beraberlik ile üstesinden geliriz. Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğümüz ile 3 bin 500 engelli vatandaşlarımız ve ailelerine destek verdik. 

Akülü sandalyeden gıda yardımlarına, tıbbi malzeme desteklerinden beyaz bastona, kişisel bakım hizmetinden ev temizliğine, kırtasiye yardımından gıda desteğine kadar her zaman yanlarında olduk. Keşan İyilik Sağlık Ve Eğitim Vakfı ile de bin 500’e yakın engelli vatandaşlarımız ve ailelerine 3 öğün sıcak yemek ikramından kurban bağışlarına, tekerlekli sandalyeden kırtasiye yardımına, burs ve tıbbi malzeme desteklerimize kadar birçok konuda sizlerin de yardımları ile destek sağladık. 

İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışımız ile engelli bireylerimizin hayatını kolaylaştırmak, geleceğe umutla bakan, sosyalleşen, üreten mutlu bireyler olarak yaşamalarını sağlamak için her türlü desteği veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. 

Keşan’ımızdaki kurumlarımız, vakfımız ve hayırseverlerimizin de birlikteliği ile engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için hep bir aradayız. Engelsiz bir kaşan, engelsiz bir Türkiye hedefine ulaşmak ümidiyle, bütün engelli kardeşlerimize sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum” dedi.

 

KEŞAN’IN EN ÖZEL KAFESİ AÇILDI

 

 

Tören, Engelsiz Yaşam Merkezi’nde düzenlenen farkındalık programı ile devam etti. Programa; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP İlçe Başkan Yardımcısı Ahmet Özkaya, Kadın Kolları Başkanı Muradiye Durak ve yönetim kurulu üyeleri, Edirne Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Tohumcu, kurum amirleri, engelli derneklerinin temsilcileri katıldı.

 

“ENGELLİLERİMİZE VERDİĞİMİZ DEĞERİN GÖSTERGESİ OLACAK”

 

Programda konuşan Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu, Keşan’a yapılması planlanan engelli yaşam merkezi ve huzurevi için arsa olmadığını ifade ederek, “Dönemimizde bu merkezler için yaklaşık 29 dönümlük yer tahsis ettik. Şimdi derdimiz gecikmeli de olsa eylem zamanı. 

Ama hayırseverlerimizle ama devletimizin hükümetimizin desteği ile yapacağız. Ben de daha çok gayret göstereceğiz. 29 dönümlük yerin tapusunu Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüze, Bakanlığımıza teslim ettik. Şimdi işimiz artık daha kolay. ‘Yerimiz var’ diyeceğiz. Tüm bölgeye hizmet edeceğiz. 

Merkez konudayız ve bize çok güzel bir engelli yaşam merkezi yakışır. Bu merkez engellilerimize verdiğimiz değerin göstergesi olacak. Türkiye’de belki de en erken farkındalık günü düzenleyen ilçeyiz. 3 Aralık’ı beklemedik. Eksiklerimiz var ama çabamız ortak. Siyasiler, Milletvekillerimiz, Valiliğimiz, belediyemiz olarak bu iş için varız. 

Bu projemizi takip edeceğiz. Bugüne kadar yaşam merkezi ve huzur evi şart demişiz ama arsamız bile yokmuş” dedi. Konuşmalarından ardından program özel öğrencilerin seslendirdiği müzik dinletisi ve Beyaz Karanfiller Kafe’nin açılışıyla devam etti. Program; İlçe Müftüsü Uğur Emiroğlu tarafından dua okunması ve ikramların ardından sona erdi.

 

Haber / Menşure KARDEŞ 
 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *