[ad_1]

 

Sezer, “27 tarihi konağımızın restorasyonuyla ilgili çalışmalara başlayacağız. Önümüzdeki yıl sonu itibariyle de bunların birçoğunu tamamlamak istiyoruz” dedi.

Sezer, İlhan Koman Konağı önünde yaptığı açıklamada, bu konağın restorasyonunun kısa sürede tamamlanacağını belirtti.

“TURİZME KAZANDIRILACAK ÇOK SAYIDA YAPIMIZ VAR”

Edirne’de çok sayıda tarihi konak olduğunu belirten Sezer, “Tarihi yapıları bakımından dünyada sayılı illerden bir tanesi. Dolayısıyla burada ihya edilecek, turizme kazandırılacak çok sayıda yapımız var. Burada bir süreç başlamış durumda. Saraçlar Caddesi’nde belediyemizle de protokol yapılmış. 

Oranın projesi tamamlandı. Kaleiçi’yle ilgili de yine çalışmalar devam ediyor. Çevre Şehircilik Bakanlığımız her boyutuyla çalıştılar. Kaleiçi’nde ve diğer noktalarda özel şahıslarda veya kamuda olan konakların ihyasıyla ilgili de yine çalışmalar devam ediyor. Aldığımız kararlar şudur. 

Bugünden itibaren 27 tarihi konağımızın restorasyonuyla ilgili çalışmalara başlayacağız. Önümüzdeki yıl sonu itibariyle de bunların birçoğunu tamamlamak istiyoruz. Bunun altyapı işlerini de yapıyoruz” dedi. 

“BÜTÜN KONAK SAHİPLERİNE PROJE DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Bir taraftan konak sahipleriyle görüşme yaptıklarını bir taraftan da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile görüştüklerini kaydeden Sezer, “Burada nasıl çalışmalar yapılabilir diye onun arayışı içerisindeyiz. Bir taraftan da Kültür Bakanlığımızla bu çalışmaları beraber yürütüyoruz. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim yani burada bir karar alınmış durumda. 

Bu konaklarla ilgili olarak özel konak şahitlerimizle bir araya geldik. Biz özel konaklarla ilgili olarak yapılacak çalışmalarda bütün proje çalışmalarını ve yapım aşamasını valilik olarak üstlenmeyi kendilerine taahhüt ettik. Burada yaklaşık 200’e yakın il genelinde benzer yapı var. 

Kendi konaklarıyla ilgili restorasyon çalışması yapacak olan bütün konak sahiplerine biz proje desteği vereceğiz. Kuruldan geçireceğiz ve kendilerini inşaata başlayacak seviyeye getireceğiz. Gelen turistler de genelde bu tür tarihi yapıları, konakları tercih ediyorlar. 

Hem konaklama hem de satış noktaları konusunda buraları değerlendirmek istiyoruz. Bunun da şu ana kadar altyapı çalışmasını yaptık. Bu 3 aylık süreç içerisinde görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Hem bakanlıklarla görüşmelerimizi hem kendi içimizdeki görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Bundan sonra da icraata yönelik adımlar atıyoruz” şeklinde konuştu.

OTEL OLARAK KULLANILMASI PLANLANIYOR 

Tarihi ve kültürel değerlere sahip olan İlhan Koman Konağı’nın mevcut durumunu iyileştirmeye ve geliştirmeye yönelik yapılan düzenleme çalışmaları ile tarihi ve doğal yapının ön plana çıkarılması ve günümüzün ihtiyaçlarını karşılayacak konaklama işlevinde, otel olarak kullanılması planlanmaktadır.

Haber / Baştuğ Alperen KARDEŞ 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *