[ad_1]

Bulgaristan’ın, ülkesine giriş yapan TIR’ların dorselerinde rutin olarak gerçekleştirdiği karbondioksit ölçümü, cihazın yağışlı havalarda hassaslaşmasına bağlı olarak daha uzun sürüyor; bu da sınırda uzun TIR kuyruklarına neden oluyor.  

YOĞUNLUK YAŞANIYOR 

Bulgaristan, ülkesine giren her TIR’da, insan kaçakçılığını önleme maksadıyla dorselerde karbondioksit ölçümü yapıyor. Yetkililerden alınan bilgiye göre söz konusu cihazın hassasiyet ayarı, yağışlı havalardan etkileniyor ve bu ölçümler normalden daha uzun sürüyor. 

Yağışlı havanın etkili olduğu bölgede ölçümler zaman aldığı için Bulgaristan’ın TIR alımındaki yavaşlık, Türk tarafında kuyruğuna neden oldu. Özellikle hafta sonundan kalan yoğunluk hafta başına sarktı. Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda, yaklaşık 8 kilometrelik kuyrukta TIR sürücüleri Avrupa’ya çıkış yapmak üzere bekliyor. 

Kapıkule Sınır Kapısı’ndaki TIR parkı bulunması nedeniyle kara yoluna sarkan bir kuyruk oluşmazken park alanı içinde yoğunluk yaşanıyor.

“İKİ GÜNDÜR SIRADA BEKLİYORUM” 

 

Romanya’ya mobilya yükü taşıyan Muhammet Tekin, kuyruğun oluşmasının, tescil ve ölçümlerde Bulgaristan’ın yavaş çalışmasından kaynaklandığını söyledi. Sırada 2 gündür beklediğini ifade eden Tekin, yetkililerin Bulgaristan makamlarıyla görüşerek bu süreyi kısaltmaları gerektiğini belirtti. 

TIR sürücüsü Mehmet Kerti de sorunun, Bulgaristan tarafının yavaş çalışmasından kaynaklandığını ileri sürdü.

AA

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *