[ad_1]

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Aile ve Toplum Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında Süleymanpaşa, Şarköy, Çerkezköy ve Çorlu’da çeşitli etkinlikler düzenlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Kadına şiddete karşı her platformda kadınlarımızın yanındayız” dedi. 

Etkinliklerde; Aile ve Toplum Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Kadın Danışma Merkezlerinde görevli Psikologlar ve Sosyal Hizmet Uzmanları tarafından katılımcılara yönelik eğitim ve söyleşilerde, kadınların şiddet konusunda farkındalığının arttırılması amacıyla bilgilendirmeler yapıldı.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ VURGULANDI

Süleymanpaşa Kadın Danışma Merkezinde görevli psikolog Meltem Şentürk tarafından Şarköy’de kadınlara yönelik bilgilendirme amaçlı söyleşi gerçekleştirilirken, Süleymanpaşa Kadın Danışma Merkezinde görevli Psikolog Damla Kurum tarafından da Süleymanpaşa’da ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ konusunda katılımcılara eğitim verildi. 

20 kursiyerin katıldığı 1 saat süren eğitimde, kadına yönelik şiddet ve toplumsal cinsiyet eşitliği arasındaki ilişki, toplumsal cinsiyet eşitliğinin ne olduğu, toplumsal cinsiyetin nasıl ortaya çıktığı, sosyal roller, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin sonuçları, değişim için nereden başlanmalı, neler yapılabilir konularında bilgilendirme yapıldı.

ÇERKEZKÖY’DE ‘KADIN VE MEDYA’ KONULU SÖYLEŞİ

Çerkezköy Kadın Danışma Merkezi’nde görevli psikolog Ezgi Arıkan ve Sosyal Hizmet Uzmanı Yaren Demir tarafından ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ kapsamında ‘Kadın ve Medya’ konulu söyleşi gerçekleştirildi. 

13 kişinin katıldığı yaklaşık 1 saat süren söyleşide, kadının medyada temsil edilişi, toplumsal cinsiyet rollerinin medyada sergilenişi ve medyadaki haklarımız ve sorumluluklarımız konularında bilgilendirme yapıldı. Ardından konuya ilişkin kısa film gösterimi yapılıp katılımcıların da düşüncelerini paylaştığı söyleşi, soruların cevaplanmasıyla son buldu. 

Etkinlikte ayrıca, katılımcıların çocuklarına yönelik, Kadın Danışma Merkezi’nde görevli Çocuk Gelişim Uzmanı Meltem Balcı tarafından eğitsel aktiviteler düzenlendi.

KATILIMCILARIN SORULARI YANITLANDI 

 

Çorlu Kent Konseyi Kadın Meclisi iş birliği ile Çorlu ilçesi Önerler Mahallesi’nde Kadın Söyleşisi gerçekleştirildi. Söyleşide; Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde görevli Sosyal Hizmet Uzmanı Pınar Dalkıran tarafından katılım sağlayan kadınların şiddet konusunda farkındalığının arttırılması amaçlandı ve bu doğrultuda “Kadına yönelik Şiddet ve Mücadele Mekanizmaları” hakkında paylaşımlarda bulunuldu. Yaklaşık 20 kadının katılım sağladığı söyleşi, katılımcılarının sorularının cevaplanması ile son buldu.

“ÇALIŞMALARIMIZA HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEĞİZ”

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ kapsamında düzenlenen eğitim ve söyleşilerin son derece faydalı olduğunu belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak kadınların, toplumun en önemli özneleri olduğunu biliyor, çalışmalarımızı bu doğrultuda devam ettiriyoruz.

Kadına şiddete karşı her platformda kadınlarımızın yanındayız. Sosyal hizmet uzmanlarımız, psikologlarımız ve tüm sosyal hizmet ekibimizle birlikte bu tür farkındalık etkinlikleri ile kadınlarımıza yönelik eğitim ve bilinçlendirme faaliyetlerimize ve sosyal alandaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” dedi. 

Toplumun bilinçlenmesi, farkındalığın artması için bu tarz etkinliklerin son derece faydalı olduğunu, kadınların sahip olduğu hakları öğrenme fırsatı yakaladığını belirten katılımcılar da katkı ve desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Kadir Albayrak’a teşekkür ettiler.

Haber / Menşure KARDEŞ 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *