[ad_1]

 

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Tekirdağ İl Müftülüğü tarafından din ve gençlik bağlamlı sorunları akademik perspektifte ortaya çıkarmak ve yorumlamak amacıyla 1. Uluslararası Çağdaş Dini Meseleler Sempozyumu düzenlendi. 

Sempozyum, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Keskin konuşma yaptı. 

SEMPOZYUM İLE İLGİLİ BİLGİLER VERDİ 

Keskin’in sempozyum ile ilgili bilgiler vermesinin ardından Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin ve İl Müftüsü Mustafa Soykök, birer konuşma yaparak sempozyumun hayırlara vesile olmasını temenni etti.

“OLDUKÇA GÜZEL BİR KONU SEÇMİŞSİNİZ” 

Daha sonra konuşan Vali Recep Soytürk, “Bu sempozyuma katılmamın iki nedeni var. Bir tanesi 5 yıl Kilis’te beraber mesai arkadaşlığı yaptığım Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Mustafa Doğan Karacoşkun hocamla hem hâl olalım, sempozyum moderatörlüğünde birlikte olalım. Hem de konu çok ilgimi çekti. Çağdaş dini meseleler. 

Bu böyle çok konuşulan bir konu değil, o yüzden. Dekanımızı tebrik ediyorum. Oldukça güzel bir konu seçmişsiniz. Benim Kuran-ı Kerim’de çok etkilendiğim bir ayetle konuşmamı bitireceğim. “Kim iyilik ederse kendine eder. Kim kötülük ederse kendinedir” Sadece bu kısacık ayeti özümseyerek hareket etsek, dünyada hiçbir kötülük kalmaz. 

Eğer kötülük ediyorsanız, aslında kendinize ediyorsunuz. Ya da bir iyilik ediyorsanız aslında kendinize ediyorsunuz. Sadece bunu bilsek bence çok şey çözülür. Bu duygu ve düşüncelerle, sempozyumun hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

KATILIM BELGESİ TAKDİM ETTİ 

 

Daha sonra sempozyumun 1. oturumu başladı. Vali Soytürk ve protokol üyeleri, sempozyum moderatörü Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun’a, sempozyumda bildirilerini sunan Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemalettin Taş’a, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yakup Yüksel’e ve Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri Doç. Dr. Fatih Kurt’a Katılım Belgesi taktim etti. 

Belgelerin taktim edilmesinin ardından sempozyuma ara verildi. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyuma Vali Soytürk’ün yanı sıra; Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Keskin, İl Müftüsü Mustafa Soykök, Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri Doç. Dr. Fatih Kurt, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Haber / Menşure KARDEŞ 
 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *