[ad_1]

 

155 dişi kedi, 45 erkek kedi, 166 dişi köpek, 111 erkek köpek kısırlaştırıldı. 321 dişi, 156 erkek hayvan aşılandı ve 477 hayvan işaretlendi.

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, sokak hayvanlarıyla ilgili duyarlı ve bilimsel çalışmaları titizlikle yerine getirdiklerini ifade ederek, “Modern ve çağa uygun bir geçici bakımevimiz var. Burada, alanlarında profesyonelleşmiş personelimiz, sağduyuyla, şefkatle, sevgiyle ve kanunlara uygun bir işleyiş çerçevesinde çalışıyor. 

Kendi kontrollerimizin yanı sıra, vatandaşlarımızın da ihbar ve talepleri neticesinde, gerekli işlemleri hayata geçiriyoruz. Bakıma muhtaç veya yaralı sokak hayvanlarını burada geçici olarak misafir ediyor, tedavilerini yapıyor ve sonra kanunda belirttiği gibi aldığımız yere yani doğaya, sokaklara bırakıyoruz” dedi. 

“SOKAK HAYVANLARININ ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAYAMAYIZ”

İşaretlenmemiş bir hayvan varsa onun da takibini yaptıklarını ve aşılamasını gerçekleştirerek yine doğal ortamına saldıklarını ifade eden Kesimoğlu, “Birçok vatandaşımız bu bakımevinin neden geçici olduğunu soruyor, hayvanların burada kalıcı olmasını istiyor. 

Ancak 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre sokak hayvanlarının özgürlüğünü kısıtlayamayız. Onları, bakım, aşılama ve işaretleme sonrasında yine doğal ortamlarına bırakmak zorundayız” dedi.

“KANUNLARIN DIŞINA ÇIKAMAYIZ”

 

Kırklareli’nde, tüm vatandaşların istisnasız bir şekilde hayvan sevgisi bilincinde olduğunu kaydeden Başkan Kesimoğlu, “Bizler, belediye başkanlığı olarak üzerimize düşen ne varsa en iyisini yapmaya gayret ediyoruz. 

Elbette vatandaşımızın şikayet ve talepleri de var. Ancak kanunların dışına çıkamayız. Ve bu noktada, olabilecek en verimli işleyişle, sokak hayvanlarımızı, günlük yaşamımızın bir parçası kabul ederek hayatımıza devam ediyoruz. 

Kırklarelililerin, ilgisi, sevgisi ve duyarlılığı da bizlere çok yardımcı oluyor. Bu konularda kanuni bir değişiklik olur ve sokak hayvanları için daha geniş kapsamlı bir yaptırım hayata geçirilirse, belediye olarak gerekenleri hassasiyetle yerine getiririz” diye konuştu.

Haber / Buse AKIN
 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *