[ad_1]

Kış aylarında arıların yeteri kadar beslenememesi güçlü koloni oluşturmalarını engelliyor. Güçlü koloni ile bal sezonuna giremeyen arıcılar da olması gereken miktarda bal üretimi yapamıyor. Bu yüzden arı yetiştiricilerinin arı yemini kullanması gerekiyor. 

Bu nedenle Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından uygulamaya konulan Arı Keki Desteği Projesi için müracaatlar alınmaya başlandı.

“DESTEK OLMAYA DEVAM EDİYORUZ” 

Üretim maliyetlerinin katlanarak arttığı bir dönemde üreticilere destek olmaya devam ettiklerini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Ülkemizdeki dolar kurunun ve enflasyonun yükselmesine paralel olarak artan maliyetler sonucunda, oluşan sıkıntılar arı yetiştiricilerimizi de etkiledi. 

Arıcıların bal üretimi yapılmayan belirli dönemlerde, kovanlarına ilave yem vermeleri gerekiyor. Bu nedenle kullanılması kaçınılmaz olan arı keklerini arıcılık işletmelerimize destek olarak dağıtıyoruz. Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projemiz kapsamında 2015-2020 yılları arasında 22 bin 293 adet çift katlı arı kovanı bin 148 arı yetiştiricisine dağıtılmıştır. 

Arı Keki Desteği Projemiz kapsamında 2023 yılında 508 üreticimize 91.440 kilogram arı keki dağıtımı gerçekleşmiştir” dedi. 

“ARICILIK FAALİYETLERİ GELİŞİYOR” 

Tekirdağ’da arı yetiştiricilerine katkıda bulunmak üzere arı yetiştiriciliği yapanlara arı keki temini konusunda destek verilmesi için Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Muratlı Bal Üreticileri Birliği, Malkara ve Süleymanpaşa Bal Üreticileri Birliği ile protokoller imzaladıklarını, bu çerçevede arı keki dağıtımının bu yıl da devam edeceğini kaydeden Albayrak, “Üreticilerimizin müracaatlarını almaya başladık. 

Projemizin tüm arı yetiştiricilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Arıcılık konusunda uygulamaya koyduğumuz projeler, arıcılık faaliyetlerinin geliştirilmesine, üreticilerimizin ek gelir imkânı elde edebilmelerine ve polinasyon yoluyla tarımsal üretimde verimlilik artışına katkı sağlayacaktır. 

Tarım ve hayvancılığa artı değer kazandırmak ve üreticilerimizin zorlukları aşmalarına yardımcı olmak için bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

BİRLİĞE ÜYE OLUNMASI GEREKİYOR 

Arı Keki Desteği Projesi için son başvuru tarihinin 27 Kasım olduğunu kaydeden yetkililer de “Destek için üreticilerin birliklere üye olması ve bunu belgelemesi gerekiyor. Her bir üreticiye 180 kilogram arı keki verilecek. Toplam maliyetin yüzde 50’si Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığınca karşılanacak. Müracaatlar, yararlanıcıların üyesi bulunduğu birliklere yapılacak” dedi. 

Haber / Buse AKIN 
 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *