[ad_1]

 

Lüleburgaz Belediyesi’nin 2021 yılında Trakya’da ilk kez uygulamaya koyduğu Akıllı Atık Tanıma Sistemi ile Mobil Atık Toplama uygulaması sayesinde tonlarca atık yeniden kazanılırken, vatandaşlar da geri dönüştürdükleri atıklardan yüz binlerce liralık para puan kazandı.

Lüleburgaz Belediyesi’nin ülke genelinde örnek olan Akıllı Atık Tanıma Sistemi ile Mobil Atık Toplama uygulaması meyvelerini veriyor.

1 MİLYON 233 BİN 205 ADET PET ATIK GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILDI

Lüleburgaz Belediyesi’nden yapılan açıklamada “Lüleburgaz’da 2021 yılında uygulamaya konulan Akıllı Atık Tanıma Sistemi uygulamasıyla yaklaşık 1 milyon 233 bin 205 adet pet, 324 bin 361 adet de metal atık yeniden kazanılmak üzere geri dönüşüme kazandırıldı. 

2 yıllık süre içinde Mobil Atık Toplama uygulaması sayesinde de yaklaşık 19.7 ton karton, 13.7 ton plastik, 2.2 ton metal geri dönüşüme kazandırıldı, aynı zamanda 410 kilogram karışık türde atık ve 842 kilogram atık yağın da toplanması sağlandı” denildi. 

250 BİN 65 TL PARA PUAN YÜKLENDİ 

 

Açıklamada “Vatandaşların geri dönüşüme kazandırdıkları atıklar karşılığında Dönüşüm Kartları’na 250 bin 65 TL para puan yüklendi. Vatandaşlara Gençlik Parkı, Kongre Meydanı, Erol Özgür Parkı ve Kapalı Pazar Yeri ve Semt Merkezi olmak üzere 4 ayrı noktada bulunan Akıllı Atık Tanıma Sistemi’ne getirdikleri atıklar karşılığında 155 bin 190 TL para puan yüklenirken, her hafta belirlenen program çerçevesinde mahalleleri gezen Mobil Atık Toplama Aracı’na getirilen atıklardan da vatandaşın dönüşüm kartlarına 94 bin 875 TL para puan yüklendi. 

Tüm hızıyla süren uygulama sayesinde vatandaşlar, kendilerine verilen Dönüşüm Kartları aracılığıyla yüklenen puanları yurt genelindeki alışveriş noktalarında kullanabiliyor” ifadelerine yer verildi. 

Haber / Menşure KARDEŞ
 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *