[ad_1]

 

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ergün Karaca, “Tunca Nehri çevresinde yaptığımız yüzey araştırmalarında MÖ 9 ile 8’inci yüzyıllar arasına ve Roma dönemine tarihlenen yoğun yerleşimler tespit ettik” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izniyle 25 Eylül – 6 Ekim tarihlerinde Edirne’de yüzey araştırmaları gerçekleştirdiklerini dile  getiren Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ergün Karaca, “Amacımız Edirne’nin antik çağını araştırmak. 

Edirne ve çevresinde çok fazla araştırma yok maalesef. Daha önce hocalarımızın çalışmaları var fakat klasik arkeolojiyi ilgilendiren bir çalışmamız yoktu bölgede. Daha önce de çok araştırılmamış bir alandı. Bu yüzden Bakanlığımıza böyle bir proje sunduk. Onlar da kabul etti ve ilk sezonumuzu bu yıl gerçekleştirdik” diye konuştu. 

“O BÖLGEDE YOĞUN BİR YAŞAM OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

 

Araştırmalarını Tunca Nehri’nin batı yakasında yoğunlaştırdıklarını, daha önce çalışılmış alanların da içerisinde yer aldığı bölgede araştırmalar yaptıklarını kaydeden Karaca, “Tunca çevresinde tespit ettiğimiz ve daha önce araştırılan alanlarda MÖ 9 ile 8’inci yüzyıllar arasına ve Roma dönemine tarihlenen çok yoğun yerleşimler tespit ettik. 

Kalkolitik döneme tarihlenen taş balta bulduk. İnsanların burada yaşamlarını sürdürdüğüne dair günlük yaşama ait çanak, çömlek ve taş öğütme araç gereçleri bulduk. Bu da o bölgede yoğun bir yaşam olduğunu gösteriyor” dedi. 

“BİRÇOK SERAMİK TESPİT ETTİK”

 

İlk sezon olmasına rağmen iyi veri topladıklarını, bu verileri detaylandırmak için kazı yapılabileceğini dile getiren Karaca, “Arkeolojinin yanı sıra sanat tarihi, tarih ve restorasyon bölümlerinden akademisyenler de yüzey araştırmalarında yer aldı. Lisans öğrencilerimiz de katıldı. 

Onlar için de önemli bir deneyim oldu, araziyi ve buluntuları görme şansı buldular. Doktora ve yüksek lisans öğrencilerimiz de katıldı bu çalışmalara. Onlar da bilgilerini artırdılar, buluntularla temas ettiler. Bu sene özellikle arazide çok fazla çizim yaptık. Birçok seramik tespit ettik” dedi. 

AA

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *