[ad_1]

Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Çevre ve doğanın korunması için önemli çalışmalar yapıyoruz. Trakya’nın bereketli topraklarını korumak ve vatandaşları temiz sanayiyle buluşturmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. 

Edirne’de 2004’te onaylanan Trakya Çevre Düzeni Planı’nı fiili olarak uygulamaya devam ediyoruz. Edirne’de özellikle bacalı sanayiyi istemiyoruz. Bugüne kadar kararlılıkla durduk, bundan sonra da durmaya devam edeceğiz. Çevre felaketleri elbette sadece sanayileşmeyle gelmiyor, bunun yanında pek çok etken ve süreç var. Sanayinin en dominant etken olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz” dedi.

“BİZE REHBERLİK EDECEK” 

Gürkan, “Hiç kuşkusuz ekonomik krizin derinleşmesi ile artan sınır ticareti, İstanbul’da beklenen deprem, yaşanan pandemiyle birlikte tarımın daha da önemli hale gelmesi Trakya’ya sanayinin ve nüfus göçünün artış eğilimini daha güçlü hale getirdi. 

Trakya’nın bereketli topraklarını korumak, halkımızı temiz sanayi ile buluşturmak ve vatandaşlarımızın yaşam konforunu artırmak için elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz. İnanıyorum ki bu sempozyum da bizlere bu konuda önemli bir rehberlik edecek. 

Başta TMMOB Makine Mühendisleri Odası olmak üzere sempozyuma katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

“KAÇAK KAZILAR KÜLTÜREL MİRASA ZARAR VERİYOR”

 

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaraş, açılış oturumunda Trakya’nın kültürel mirasıyla ilgili sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Yaraş, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Trakya’nın zengin bir kültürel mirasa sahip olduğunu söyledi. “Kültürel mirasın korunması gerekiyor” diyen Yaraş, “Trakya’daki kültürel miras tehlike altında. 

Türkiye’de en fazla kaçak kazıların, define kazılarının yapıldığı alan Trakya’dır. Bu durum kültürel mirasa zarar vermektedir. Jeostratejik konumu nedeniyle Türkiye’de sanayileşme son yıllarda Trakya’da bir baskı unsuru olmaktadır. Maden yatakları ve taş ocaklarının kültür mirası ne kadar tehdit ettiğini kestirmek mümkün değildir” ifadelerini kullandı. Yaraş, Trakya’daki tüm kültürel mirasın bir an önce kayıt altına alınması ve envanterinin çıkartılması gerektiğinin de altını çizdi. 

11 KASIM’DA SONA ERECEK 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener ve Makina Mühendisleri Odası Edirne Şube Başkanı Mehmet Ruhan Timur da açılışta birer konuşma yaptı. Edirne Vali Yardımcısı Erdoğan Beypınar, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle akademisyenlerin katıldığı sempozyum, 11 Kasım’da sona erecek.

Haber / İrem BANÇO 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *