[ad_1]

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve ASYAPORT Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer tarafından imzalanan iş birliği protokolü ile deprem çalışmalarında ortak hareket edilmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

“İL GENELİNDE PLANLAMA YAPTIK”

Tekirdağ’ın deprem bölgesinde olduğu gerçeği doğrultusunda depreme hazırlık çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Göreve geldiğimiz 2014 yılında deprem konusu bu denli gündemde değildi. Ancak bu konuyu Büyükşehir Belediyemizin gündemine aldık. Kurduğumuz ilk daire başkanlıklarından biri Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı oldu. 

Geride bıraktığımız 9,5 yılda deprem risklerini azaltmaya yönelik pek çok çalışma yaptık. Bu doğrultuda, Afetlere hazırlık için il genelinde planlama yaptık, deprem güvenliği için zemin etüdü çalışmalarımızı tamamladık. İletişim Ağımızı ve Coğrafi Bilgi Sistemi uygulamalarımızı geliştirdik. Gözlem İstasyonumuzu ve Yapısal Alarm Sistemimizi faaliyete geçirdik” dedi. 

“EĞİTİM PROGRAMLARI DÜZENLİYORUZ”

Riskli bölgelerde Kentsel Dönüşüm Uygulamaları yaptıklarını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Binalarımızın risk sınıfını belirlemek amacıyla performans analizi yapıyoruz. Halkımızın deprem konusunda bilinçlenmesini sağlamak amacıyla eğitim programları düzenliyoruz. Afet Toplanma ve Geçici Barınma Alanlarının sayılarını hızla arttırıyoruz.

Deprem ile ilgili tüm çalışmalarımızın yer aldığı internet sitemizi faaliyete geçirdik. Afet konteynerlerimizi kentimizdeki stratejik konumlarda kullanıma hazır hale getirdik. Birimlerimizin kesintisiz iletişimi için geniş kapsamlı bir altyapı oluşturuyoruz. Güzel Tekirdağ’ımızda afet risklerinin azaltılması konusunda yapılması gereken pek çok çalışma var. 

İlgili bakanlıklarımızla, Trakya Belediyeler Birliğimize üye belediyelerimizle ve meslek odalarımızla iş birliği içerisinde halkımızın can ve mal güvenliğini sağlamak için çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

“AYNI CİDDİYET VE KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ”

İş birliği protokolü hakkında da bilgi veren Albayrak, “Protokolümüzü imzaladık. Bu kapsamda ASYAPORT Liman A.Ş. ile 310 adet konteyner ve 11 adet soğutmalı konteynerin karşılıksız olarak kullanılması konusunda anlaşmaya vardık. Depreme hazırlık çalışmalarımıza, kentimizin güvenli geleceğini hep birlikte oluşturma çabamıza destek veren Sayın Ahmet Soyuer’e teşekkür ediyorum. 

Afet risklerini azaltmaya yönelik mücadelemizde parolamız her zaman bilimdir. Tüm insanlık için afetlerin olmadığı daha güzel bir dünya diliyorum. Depreme hazırlık, deprem öncesi ve sonrası için gerekli çalışmalar ve deprem konusunda halkımızın bilinçlendirilmesi çalışmalarımıza bundan sonra da aynı ciddiyet ve kararlılıkla devam edeceğiz” dedi.

“ÇALIŞMALAR 4 AYRI KATEGORİDE YÜRÜTÜLÜYOR” 

Deprem öncesi, deprem sonrası, altyapı ve bilinçlendirme faaliyetleri olmak üzere deprem ile ilgili çalışmalarını 4 ayrı kategoride yürüten Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı, yaşanabilecek deprem felaketine karşı önlemler alınması, gerekli hazırlıkların yapılması, afet risklerinin azaltılması ve halkımızın can ve mal güvenliğinin korunması için çalışmalarını sürdürüyor.

Haber / Baştuğ Alperen KARDEŞ 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *