[ad_1]

 

1 Kasım Kapaklı’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu dolayısıyla düzenlenen programda konuşan Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Kapaklı çok daha iyi yerlere gelecek. Çok daha yaşanabilir, adından söz ettiren, Trakya’nın yıldızı bir yerleşim yeri haline gelecek. Birlik beraberlik içerisinde bütün paydaşlarımızın önce Kapaklı demesi, Kapaklı’ya olan bağlılığımızı ortaya koymamız gerekiyor” dedi.

 

Kapaklı Belediye Meydanı’nda bugün saat 10.00’da Kapaklı’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu dolayısıyla çelenk sunma töreni düzenlendi. Programa; Çerkezköy Kaymakamı ve Kapaklı Kaymakam Vekili Nazmi Günlü, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Belediye Meclis Üyeleri, kurum müdürleri, siyasi parti ilçe başkanları, STK temsilcileri, belediye personeli, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

 

“DEĞİŞEN VE GELİŞEN BİR İLÇEYİZ”

 

 

Kapaklı Kaymakamlığı ve Kapaklı Belediyesi’nin çelenginin Atatürk Anıtı’na sunulmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Yaptığımız araştırmalara göre bu bölgenin kuruluş yıl dönümünün 1 Kasım olduğunu kaynaklardan öğrendik. Yeni ilçe olmamız sebebiyle de kurtuluş günümüzü 1 Kasım tarihinde kutlamayı hedefledik. 

Bugün de Kapaklı’nın kurtuluş günüdür. Bugün dinamik nüfusu, istihdam gücü, konumu, gelişim potansiyeli, sanayisi ve bereketli topraklarıyla Trakya’nın değişen ve gelişen kenti olan ilçemiz Kapaklı, bundan yaklaşık 150 yıl önce Balkanlardan göç etmek zorunda kalan Türkler tarafından kurulmuştur. 

Temelleri Osmanlı Devleti’nin 34. Padişahı Sultan II. Abdülhamit Han döneminde Edirne Sancağı Tekfurdağı (Tekirdağ) vilayeti, Saray kazası, Türbedere (Çerkezköy) nahiyesine bağlı olarak Ferman-ı Şahane ile Nosel, Yemen ve Balvan’dan göç edenler tarafından kurulan Kapaklıpınar Köyü, yani şimdiki adıyla Kapaklı ilçemiz adını eski belediye meydanında bulunan su kuyusundan almıştır” dedi.

 

“KAPAKLI, SANAYİ YATIRIMLARIYLA HIZLI BİR GELİŞİM GÖSTERDİ”

 

Başkan Çetin, “Merkezinde kaynak suyu olan bu yerin üzeri kapatılarak, kuyu haline getirilmiş, ilk yerleşim bu kuyu etrafında başlamış ve köy adını bu kuyudan alarak Kapaklıpınar Köyü olmuştur.   Padişahın emriyle köyün camisi, bugünkü merkez camimiz inşa edilmiştir. 1930’lu yıllarda muhtarlık görevinde bulunan Osman Efendi’nin girişimleriyle imar çalışmaları başlamıştır. 

Bugünkü Atatürk Kültür Merkezi’nin bulunduğu alan çeşitli meyve ve cins fidanlar yetişmesi için hazırlanmış, imece yoluyla iki katlı ilköğretim okulu yapılmış ve bu okul 1937 yılında Kapaklı’nın ilk ilköğretim okulu olarak eğitime başlamıştır. 1970’lere kadar ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan küçük bir Trakya Köyü olan Kapaklı, 1980’ler sonrası başlayan sanayi yatırımlarıyla hızlı bir gelişim göstermiş. 1986 yılında belde belediyesi olmuş, 2014 yılında da ilçe statüsü kazanmıştır” ifadelerini kullandı.

 

“GÜVENLİ VE CAZİP BİR İLÇE”

 

 

Kapaklı’nın 14 mahallesi ve 150 bine yaklaşan nüfusu ile ülkenin en hızlı büyüyen ilçelerinden birisi olduğunu ifade eden Çetin, “Kara, hava, deniz ve demiryolu ağları ve Kapıkule ve Hamzabey Sınır Kapılarına olan yakınlığıyla Kapaklı, üretim tesisleri ve fabrika inşasına imkan veren arazi yapısı ile Türkiye’de yatırım için güvenli ve cazip bir ilçedir. 

Ağırlıklı olarak tekstil, beyaz eşya ve otomotiv yan sanayi ürünlerinin üretildiği 2 büyük Organize Sanayi Bölgemiz, iş gücü istihdamı ve milyon dolarlık ihracatıyla ülke ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. 

Bereketli topraklarında ağırlıklı olarak buğday ve ayçiçeği üretilen Kapaklı’da hızla artan sanayi yatırımları ve gelişen ticaret ortamı yoğun iş gücü göçünü de beraberinde getirmiştir” dedi.

 

“ÖNCE KAPAKLI DEMELİYİZ”

 

 

Ülkemizin 81 ilinden vatandaşların kardeşçe yaşadığı bir Türkiye mozaiği olan Kapaklı’da kültürel hareketliliği sağlamak ve ilçenin adını ülke genelinde duyurmak amacıyla Kazak Gölü Festivali ve Pınar Bulvarı Şenliği gibi farklı etkinlikler düzenlediklerini kaydeden Başkan Çetin, “Sanayinin yanı sıra eğitimde yükselen ivmemiz, kültürel ve sanatsal faaliyetlerimiz, sporun birçok branşında hem bireysel hem takım halinde kazandığımız başarılarla Kapaklı ilçemiz her alanda var olduğunu göstermektedir. 

Trakya’nın değişen ve gelişen kenti Kapaklı’nın kurtuluş gününü 1 Kasım olarak belirledik. İlçemizin tarihsel gelişimine katkıda bulunan eski belediye başkanlarına, muhtarlarımıza, meclis üyelerimize, devlet erkanlarımıza, bürokratlarımıza, STK temsilcilerine, belediye personellerine ve tüm paydaşlarımıza verdikleri desteklerden ötürü teşekkür ediyorum. 

Gelişmeye açık potansiyeli ile Kapaklı çok daha iyi yerlere gelecektir. Çok daha yaşanabilir, adından söz ettiren, Trakya’nın yıldızı bir yerleşim yeri haline gelecektir. Birlik beraberlik içerisinde bütün paydaşlarımızın önce Kapaklı demesi, Kapaklı’ya olan bağlılığımızı ortaya koymamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Haber / İrem BANÇO 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *