[ad_1]

 

Toplantıda gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce söz alan grup başkanları, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladı. Grup başkanları, İsrail’in Filistin’de yaptığı soykırımı da kınadı.

Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya mazeret bildiren Adem İçli, Erdal Zengin, Gülten Altay, Mahmut Göçmez ve Serdar Ürkmez katılmadı. 

“BİRÇOK DEVLET BU DURUMA SESSİZ KALIYOR” 

Toplantıda gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce söz alan grup başkanları Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladı, İsrail’in Filistin’de yaptığı soykırımı kınadı. CHP Grup Başkanı Nedim Yılancı, “Cumhuriyetin 100. yılı tüm ülke genelinde olduğu gibi Çerkezköy’de de coşkulu bir şekilde kutlandı. 

Bu konuda emeği geçenlere teşekkür eder, şükranlarımızı sunarız. Cumhuriyetin kazanımları Türkiye Cumhuriyeti’nin çimentosudur” dedi. İşgalci İsrail’in Filistin topraklarında Gazze halkına yönelik yıkıcı eylemlerinin üç haftadır sürdüğünü kaydeden Yılancı, “Dünyanın gözü önünde yaşanan sivillere yönelik bu saldırılar soykırıma dönüşmüştür. 

Bu soykırım tüm dünyanın gözü önünde devam etmekte, birçok devlet ise bu duruma sessiz kalmaktadır. Tüm devletlerin bu insanlık suçu ve soykırıma dur demek noktasında inisiyatif almaya davet ediyoruz. İşgalci İsrail’i bu katliamlarından dolayı şiddetle kınıyor, mazlum Filistin halkının yanında olduğumuzu belirtiyoruz” ifadelerini kullandı.  

“AYNI COŞKUYU İLÇEMİZDE DE HİSSETTİK”  

AK Parti Grup Sözcüsü Sait Yazı da “Millet olarak el birliği içinde Cumhuriyetimizin 100. yılını coşkulu bir şekilde kutladık. Aynı coşkuyu ilçemizde de hissettik. Burada emeği geçen Çerkezköy Kaymakamlığına ve Çerkezköy Belediyesine teşekkür ediyoruz. Millet olarak nice yüzyıllara erişmek dileğimizle” dedi. 

İsrail’in vahşetini de kınayan Yazı, “Batılı yamyamlar kendilerinden olmayan insanlara her türlü soykırımı yapmaktadırlar. 1. Dünya Savaşından sonra ülkemize saldırmak istemişler, Türk ulusunu da yok etmek istemişlerdir. Ayrı İsrail ile birlikte batılı ülkelerin birçoğu aynı şekilde Filistinlileri, çoluk çocuk katlediyorlar. 

Modern dünyanın gözü önünde soykırım yaparlarken, modern dünyanın yönetimlerinden ise ses çıkmamaktadır. Dünya nezdinde gerekli çalışmalar inşallah yapılır ve bu katliamda durdurulur çünkü işgalci İsrail’in gözü doymamaktadır” dedi. 

“BU KATİLLER ORDUSUNU LANETLİYORUM”

 

MHP Grubu adına konuşan Habip Çelik ise, “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Paşamızı ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum. Kendimi de şanslı ve gururlu hissediyorum. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını görüyoruz, bunu çocuklarımız bile göremeyecek. 

Cumhuriyetimiz ise ilelebet yaşayacak ve yaşatılacak. Katil Devlet İsrail ise 1947-1948’den günümüze kadar Filistin toprakları işgal ediyor. Bugüne kadar hep kınandı fakat ben kınamayacağım. Ben katiller ordusunu lanetliyorum” dedi. 

İYİ Parti Grubu adına konuşan Mehmet Kar ise “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken, Cumhuriyetimiz ilelebet yaşasın. İsrail’in soykırımını da şiddetle kınıyorum. Batının iki yüzlülüğünü görüyoruz. Bize insanlık dersi verenlerin sınıfta kaldığını görüyoruz. Dünya bu soykırıma ve işgale dur der tüm dünya rahat eder” dedi. 

MECLİSE 30 DAKİKA ARA VERİLDİ 

Konuşmaların ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçilirken, gündemin ilk maddesinde 2024 yılı gelir tarifesi konulu yazıları görüşülerek incelenmek üzere Tarife Komisyonu’na gönderildi. Ardından Meclis gündeminin ikinci maddesinde yer alan Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün Belediye hisselerinin satışı konulu yazısı görüşülerek 27 adet Belediye hissesinin satışı incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. 

Daha sonar gündeme sonradan ilave edilen 29 adet belediye hissesinin satışı incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na, Pınarça Dere kenarındaki parka Mete Demir Şengöz isminin verilmesi de incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. Gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından Meclis toplantısına 30 dakika ara verildi.

Verilen aranın ardından komisyon raporları görüşülerek, karara bağlandı. Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 2024 yılı gelir tarifesi konulu yazısı görüşülerek, Tarife Komisyonu görüşü doğrultusunda 2023 yılı tarifelerinde yüzde 60 artış yapılması oy çokluğu ile kabul edildikten sonra gündemin ikinci ve üçüncü maddelerinde yer alan 56 adet Belediye hissesinin satışı görüşülerek 50 tanesinin satışı oy birliği ile 6 tanesinin satışı ise oy çokluğu ile kabul edildi.

KOMİSYON ÇALIŞMALARA DEVAM EDECEK

MHP Meclis Üyesi Habip Çelik tarafından verilen Pınarça Deresi kenarında bulunan parka geçtiğimiz aylarda elim bir kaza sonucu hayatını kaybeden Mete Demir Şengöz’ün isminin verilmesi talebi ise İmar ve Bayındırlık Komisyonu görüşü doğrultusunda komisyon çalışmalarının devam edilmesine oy birliği ile karar verildi. 

Gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından Çerkezköy Belediye Meclisi’nin Kasım ayı Meclis toplantıları tamamlandı.

Haber / Buse AKIN 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *