[ad_1]

 

61 metre genişliğe, 400 metre uzunluğa sahip MSC Türkiye’nin ülkemizdeki ilk uğrak yeri ASYAPORT oldu. MSC Türkiye’nin ASYAPORT’a gelmesi sebebiyle tören düzenlendi.

ASYAPORT Limanı’nda düzenlenen törene; Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcıları Enver İşkurt ve Durmuş Ünüvar, Vali Recep Soytürk ve eşi Nurdan Soytürk, TBMM 29. Dönem Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ve eşi Sabriye Şentop, MSC Grup Başkanı Dieogo Aponte, eşi Ela Aponte, ASYAPORT Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer ve eşi Gülsün Soyuer, MSC Türkiye CEO’su Hasan Piroğlu, Tekirdağ eski Milletvekili Mustafa Yel, il protokolü, MSC ile ASYAPORT personeli katıldı.

“HOŞ GELDİN MSC TÜRKİYE”

 

Program, Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından MSC Türkiye Gemisi ile ilgili videonun izlenmesiyle devam etti. Daha sonra MSC Türkiye CEO’su Hasan Piroğlu, MSC Firması ve MSC Türkiye hakkında bilgiler verdi. 

Daha sonra konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Küresel denizyolu konteyner taşımacılığının lideri Mediterranean Shipping Company (MSC)’nin 399,9 metre uzunluğa, 61,3 metre genişliğe, 33,5 metre derinliğe ve 24 bin 346 standart konteyner taşıma kapasitesine sahip dünyanın en büyük konteyner gemisi olan MSC Türkiye, ilk liman ziyaretini Tekirdağ’ımızda ASYAPORT Limanı’na yaptı. 

Cumhuriyetimizin 100. Yılı anısına, alanında dünyanın en büyüğü olan “megamax” sınıf gemiye Türkiye adı verilmesini sağlayarak, ülkemizin ve şehrimizin bu gururu yaşamasında büyük çabası olan kadim dostum, ASYAPORT Liman A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer ve MSC Grup Başkanı Diego Aponte’yi tebrik ediyorum. Teşekkürler ASYAPORT, hoş geldin MSC Türkiye” ifadelerini kullandı. 

“SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMAYI DESTEKLİYORUZ” 

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar da törende yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak proje ve faaliyetle denizcilikte sürdürülebilir kalkınmayı desteklediklerini, ülkenin ekonomik büyümesine katkıda bulunduklarını kaydetti. Türkiye ekonomisinin 2022 yılında yüzde 5,6 büyüdüğünü ifade eden Ünüvar, “Küresel ekonominin dünya genelinde 2023 yılında yüzde 2,9 gelecek yıl ise yüzde 3,1 büyümesi bekleniyor. 

Bizde bu büyümeye paralel olarak 2023 yılı sonunda yüzde 4,4, 2024 yılında ise yüzde 4 büyüme beklenmektedir. Dünyada taşımacılığın hacim bazında yüzde 84’ü, ülkemizde ise 86’sı deniz yoluyla yapılmaktadır. Deniz taşımacılığından aldığımız payın en önemli göstergelerinden biri de liman tesisleridir” dedi.

“DÜNYANIN 12. BÜYÜK FİLOSUNA SAHİBİZ”

Asyaport Limanı’nın önemli limanlardan biri olduğunu belirten Ünüvar, “Türkiye’yi bölgesel ve küresel düzeyde denizcilikte öncü bir ülke haline getirmek için çalışıyoruz. Bu anlamda gemi inşa yan sanayinde önemli aşamalar kaydettik. 85 faal tersanelerimiz gemi siparişinde 7’nci, gemi tonajına göre ise 11’inci pozisyonda” diye konuştu. 

Dünyanın en büyük gemilerinden birine “Türkiye” isminin verilmesinden dolayı Aponte ailesine teşekkür eden Ünüvar, bu ebatlarda Türk bayraklı gemiler de görmek istediklerini ifade etti. Türkiye’nin gemi inşasında önemli gelişmeler kaydettiğini dile getiren Ünüvar, “Ülkemiz, 1,5 milyar dolarlık gemi ve yat ihracatı gerçekleştirdi. 

138 bin gemi insanımız mevcut. 1 milyonu aşkın da amatör denizcimiz mevcut. 103 denizcilik eğitim kurumu ile nitelikli personel yetiştiriyoruz. Gemi insanlarımızın da istihdamına yönelik 37 ülkeyle imzalanmış anlaşmamız var. Dünya sıralamasında 2 basamak yükselerek dünyanın 12. büyük filosuna sahibiz” ifadelerini kullandı. 

“TEKİRDAĞ ÖNEMLİ BİR TİCARET KENTİ”

 

TBMM 29. Dönem Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop da konuşma yaparak dünyanın en büyük konteyner gemisine MSC Türkiye adı verdikleri için Aponte ailesine teşekkür etti. Tekirdağ’ın önemli bir ticaret kenti olduğunu belirten Şentop, “Tekirdağ için bugün önemli bir gün. 

MSC Türkiye ismiyle beraber ilk olarak Türkiye’ye gelmesi ve dünyanın en büyük konteyner gemisinin Tekirdağ’a gelmesi çok önemli” diye konuştu.

“ÇOK CİDDİ BİR POTANSİYELİMİZ VAR”

Şentop’un konuşmasının ardından İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın mesajları okundu. Mesajların okunmasının ardından konuşan Vali Soytürk, “Tekirdağ bir turizm şehridir, Tekirdağ bir tarım şehridir. Türkiye’deki ayçiçeğinin büyük bir kısmı Tekirdağ’da üretilmektedir. Yine Türkiye’de Konya ve Ankara’dan sonra en çok buğday Tekirdağ’da yetişir. 

Tekirdağ kendine özgü zeytin, üzüm ve kiraz çeşitleri ile ekonomiye katkı sağlar. Ama Tekirdağ aynı zamanda bir sanayi şehridir. Toplam 14 OSB’de yaklaşık 3200 yatırımcı bu ülke için üretiyor. Ürettikleri hem Türkiye’ye hem de dünyaya satılıyor. Tekirdağ bu ürünlerin satılabilmesi için ulaşımda karayolları bakımından oldukça uygun bir konumdadır. 

Demiryolumuz var ama çok önemli bir ulaşım kaynağımız daha var. O da deniz yoludur. Hem Karadeniz’e kıyımız var hem Marmara Denizi’ne. Toplam 3 limanımızla ihracata katkı sağlıyoruz. Çok ciddi bir potansiyelimiz var. Çalışmışız, belli bir noktaya gelmişiz ama çalışacağımız çok daha alan var. Bu seviyeye gelmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı arz ediyorum” ifadelerini kullandı. 

“DÜNYANIN EN BÜYÜK KONTEYNER GEMİSİ İLİMİZDE”

 

Soytürk, “Bu potansiyeli içeren bu büyük ilde, Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü hep birlikte genci, yaşlısı, kadını, erkeğiyle büyük bir coşkuyla kutladık. 20 bin kişilik bir kortejle yürüyüş yaptık. Cumhuriyet Bayramı törenleri tarihindeki en kalabalıkla, en coşkuyla kutladık ama muhtemelen Tekirdağ’ın en önemli kutlama alanlarından birisi de burasıdır çünkü dünyanın en büyük konteyner gemisi ilimizde ve ismi MSC Türkiye. 

Bende Ela hanıma ve Sayın Aponte’ye özel bir teşekkürde bulunmak isterim. Çünkü dünyanın en büyük konteyner gemisine Türkiye ismini verdiğiniz için ve bunu yaparken de Cumhuriyetimizin 100 yıl dönümü sebebiyle verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Ahmet Soyuer’e de bu mükemmel tören için şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

GEMİYİ GEZDİLER 

Protokol konuşmalarının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı İşkurt, MSC Türkiye Gemi Kaptanı Oleksandr Skorınov’a, TBMM 29. Dönem Başkanı Şentop da MSC Grup Başkanı Aponte ailesine plaket taktim etti. Kurdele kesiminin ardından tören sona erdi. Daha sonra protokol üyeleri gemiyi gezdi.  

Haber / Baştuğ Alperen KARDEŞ 
 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *