[ad_1]

TEKİRA AVM’den başlayarak Tekirdağ Valiliği önünde sonlanan kortej yürüyüşüne; Vali Recep Soytürk, Tekirdağ Milletvekilleri Mestan Özcan, İlhami Özcan Aygun, Nurten Yontar, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Baro Başkanı Av. Egemen Gürcün, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ahmet Çetin, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, Eski Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINI KUTLADILAR 

Kortej yürüyüşünün ardından Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen programda Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Milletvekilleri Mestan Özcan, Nurten Yontar bir konuşma yaparak, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılını kutladılar.

“NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE”

 

Ardından konuşan Vali Soytürk, “Bundan 100 yıl önce sömürgeci devletlerin ülkemizi istila etmesine karşı Ulu Önder Atatürk’ün önderliğinde necip Türk Milleti’nin olağanüstü gayretiyle 7 düvel denize dökülmüştür ve 29 Ekim 1923 tarihinde Türk Milleti’nin şanına en uygun yönetim şekli olan Cumhuriyet, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde büyük bir alkışla ve coşkuyla kabul edilmiştir. 

Akabinde Ulu Önder Atatürk hedefi koymuştur. Hedef; “muasır devletler seviyesine ulaşma” Bunun yöntemini yine Ulu Önder Atatürk, şöyle özetlemiştir: “İhtiyacımız olan şey; çalışmak, çalışmak, yine çalışmaktır” Yüz yıldır çalışıyoruz ve bugün dünya ülkeleri arasında sayılı, saygın bir yerimiz var. Yine hepimiz gençlerimizle, yaşlılarımızla, kadınımızla ve erkeğimizle daha çok çalışarak ülkemizi muasır devletler seviyesinin üstüne de çıkaracağız. 

Ben bugün Tekirdağ’da 100 yıl kutlamalarında belediyelerimiz, kurumlarımız başta olmak üzere emeği geçen bütün herkesin emeğine sağlık diyorum. Ulu Önder Atatürk’ün bir sözüyle konuşmamı bitirmek istiyorum. “Ne mutlu Türk’üm diyene” dedi. Düzenlenen programın ardından Vali Soytürk, vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

“TÜM TOPLUMUMUZDA CUMHURİYETİN HEYECANI VAR”

 

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamaları kapsamında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kabul Töreni de yapıldı. Vali Recep Soytürk ve eşi Nurdan Soytürk’ün ev sahipliğinde Süleymanpaşa’da bir otelde düzenlenen kabul töreni, Vali Soytürk ve eşi Nurdan Soytürk’ün davetlileri karşılaması ile başladı. Sonrasında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konulu kısa film gösterileri izlendi.

Kısa film gösterilerinin izlenmesinin ardından konuşan Vali Soytürk, “Bundan tam bir asır önce dünyanın bütün büyük sömürgeci devletleri ülkemizi parçalamak ve işgal etmek için bir araya gelmişler ve karşılarında Ulu Önder Atatürk ve onun emrindeki Büyük Türk Milleti’nin olağanüstü gayretleri ile İzmir’de denize dökülmüşlerdir. 

Bu ruh, çok şükür bugün de var. Yüz yıl sonra da olacak. Bugün yüzüncü yıl kutlamalarında onu gördüm ki gençliğimizde, insanımızda, yaşlımızda, kadınımızda, tüm toplumumuzda Cumhuriyetin heyecanı var” ifadelerini kullandı. 

“TÜRK MİLLETİ ASLA ÖLMEYECEK”

 

Vali Soytürk, “28 Ekim 1918’de Ulu Önder Atatürk, Suriye’den Kilise gider. Orada ünlü bir sözü var. Diyor ki; “Bu Türkmen iline vardığım gün, bu milletteki gördüğüm uyanıklık sonucunda bir kez daha iman ettim ki Türk Milleti asla ölmeyecektir. 

Bugün ben de Tekirdağ’da yüzüncü yıl kutlamalarındaki coşkuyu gördükten sonra inanıyorum ki Cumhuriyetimiz ilelebet payidar olacaktır. Bugün törenlerde emeği geçen bütün herkese şükranlarımı arz ediyorum. Bu duygunun, bu coşkunun 100 yıl daha devam etmesi duygusuyla hepinize sevgiler ve saygılar sunuyorum” dedi.

HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİ SUNULDU 

 

Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı okundu. Mesajın okunmasının ardından Yahya Kemal Beyatlı Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Grubu müzik dinletisi sundu. 

Kabul töreninde Vali Soytürk ve eşi Nurdan Soytürk, masaları gezerek davetlilerle bir süre sohbet etti ve Cumhuriyet Bayramlarını kutladı. Ardından Cumhuriyetin 100. Yılı Kutlamaları kapsamında düzenlenen havai fişek gösterisi izlendi. Kabul töreni, Vali Soytürk ve eşi Nurdan Soytürk’ün davetlileri uğurlamasının ardından sona erdi.

Haber / Menşure KARDEŞ 
 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *