[ad_1]

Plastik sanatlar alanında açılan ilk lisansüstü program olan Heykel Ana Sanat Dalı’nın öğrencileri tarafından Enstitüler Binası fuayesinde serbest konulu heykel sergisi gerçekleştirildi.

“ORTAK EMEKLE ORTAYA ÇIKTI” 

Serginin açılışında konuşan Heykel Anasanat Dalı Başkanı Doç. Ercan Yılmaz, Heykel Ana Sanat Dalı ile ilgili bilgiler verdiği konuşmasında, “Plastik sanatlar alanında açılan ilk lisansüstü programı ve aynı zamanda ilk mezunu veren program Heykel Ana Sanat Dalı’dır. 

Bu sergi, yüksek lisans öğrencilerinin dersler kapsamında yaptıkları heykel çalışmalarından oluşmaktadır. Bu eseler hem atölye dersleri veren hocalarımızın hem de öğrencilerinin ortak emeğiyle ortaya çıktı” diyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

“SANATA VE SANATÇIYA VERİLEN ÖNEMİN EN GÜZEL İFADESİ”

Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Levent Doğan da “Üniversitemiz Cumhuriyetin 100. Yılı kapsamında birçok etkinlik gerçekleştiriyor. Biz de bu kapsamda Heykel Ana Sanat Dalımız ile bu sergiyi hayata geçirdik. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuştur’ vecizesi sanata ve sanatçıya verilen önemin en güzel ifadesidir. 

Sanatçılar çok değerli ve çok özel insanlardır. Bir sanat ehlinin ifadesiyle bir göz görür diğeri sezer. Benim gibi sizler de büyük ihtimalle görmek ile bakmak arasındaki farkı bu sanatçı dostlarımızdan öğrenmişizdir. Bir hocamın duvarında asılı bir yazıda ‘Sanatın amacı ruhumuzu gündelik hayatın tozlarından temizlemektir.’ diyordu. 

Bende bugün bu sergiye katılan genç sanatçıların ruhlarımızı gündelik hayatın tozlarından temizledikleri kanaatindeyim.” diyerek serginin düzenlenmesinde emeği geçen başta Doç. Ercan Yılmaz olmak üzere, yüksek lisans öğrencilerine teşekkür etti.

“ÖRNEK TEŞKİL EDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

 

Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer “Cumhuriyetimizin 100. yılını birbirinden güzel etkinliklerle kutladığımız bugünlerde bu anlamlı ve güzel etkinlikle bir araya geldik. Genç sanatçılarımızın eserlerinden oluşan bu serginin yapılacak etkinliklere örnek teşkil edeceğini düşünüyorum. 

Zihnimizde ufuk açıcı izler bırakan bu serginin hayata geçmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi. Açılış konuşmalarının ardından sergi sanatseverler tarafından gezildi. 

Haber / İrem BANÇO 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *