[ad_1]

 

Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100. yılı etkinliklerine tüm Edirne halkını davet eden Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Atamızın bizlere bıraktığı bu emanete 100 yıldır kalpten bağlıyız, sonsuza kadar yaşatmaya ise kararlıyız” dedi.

Edirne Belediyesi, Cumhuriyetin 100. Yılı kutlamaları için hazırlıklarını tamamladı.

“EDİRNE’YE KAZANDIRACAĞIMIZ 145. PARKIMIZ” 

Edirne Belediyesi tarafından düzenlenecek etkinlikler, 26 Ekim Perşembe günü saat 11.30’da başlayacak. Edirne Belediyesi, Cumhuriyetin 100. yılında Edirne’ye, Edirne eski Valisi Fahri Yücel’in adının yaşatılacağı yeni bir çocuk parkı kazandırıyor. 

2000-2004 yılları arasında Edirne Valiliği görevini yürüten Vali Fahri Yücel’in Edirnelilerin gönlünde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne’ye kazandıracağımız 145. parkımızın ismini Edirne’ye çok önemli hizmetler kazandıran, Edirnelilerin gönlünde çok önemli bir yere sahip olan Merhum Valimiz Fahri Yücel’in ismini koyduk. 

İstedik ki gelecek nesiller Cumhuriyetin bu kıymetli ismini unutmasın, isimi Edirne’mizde hep yaşatılsın. 26 Ekim Perşembe günü Vali Fahri Yücel İlköğretim Okulu karşısındaki parkımızın açılışına tüm hemşerilerimi davet ediyorum” diye konuştu.

FİDAN DİKİMİ YAPILACAK

 

Cumhuriyetin 100. Yılı etkinlikleri 26 Ekim Perşembe saat 16.00’da fidan dikimi ile devam edecek. Edirne Belediyesi, Edirne Şehit Aileleri Derneği ile birlikte Cumhuriyetin 100. Yılı Fidan Dikimi etkinliği gerçekleştirilecek. 

Şehit Aileleri Derneği bahçesinde gerçekleştirilecek etkinlikte, şehit aileleri ve yakınları Cumhuriyetin sonsuza kadar yaşaması için Sedir fidanı dikimi gerçekleştirerek, geleceğe yeşil bir dünya armağan edecek.

‘KÜÇÜK KARABALIK’ OYUNU SAHNELENECEK 

Cumhuriyetin 100. Yılı etkinlikleri, tiyatro gösterimi ile devam edecek. Edirne Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde “Küçük Karabalık” oyunu ile prömiyer yapacak. Bu eğlenceli oyun, ücretsiz gösterimi ile tiyatro severlerle buluşacak. 

Bilgeliğe ve özgürlüğe giden yolun ancak cesaretle mümkün olduğunu hatırlatan Küçük Karabalık, öğretici hikayesiyle 27 Ekim Cuma günü saat 14.00’te ücretsiz olarak Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’da tiyatro severlerle buluşacak. 

KONSER VERECEKLER 

 

Kutlamalar, 27 Ekim Cuma günü saat 17.30’da Türk Hava Kurumu’nun iş birliği ile Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde “Geçmişe Saygı, Geleceğe Güven ile Cumhuriyetin 100. Yılında Gökyüzünden Edirne” isimli fotoğraf sergisinin açılışı ile devam edecek. Edirne Belediyesi bünyesinde kurulan Edirne Belediyesi Kent Orkestrası ve Edirne Belediye Bandosu da 27 Ekim Cuma günü saat 21.00’de Orhaniye Caddesi, Alipaşa Çarşısı arkasında konser verecek. 

Konserde Cumhuriyetin 100. yılı coşkuyla kutlanacak. Cumhuriyetin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Şükrüpaşa Mahallesi’nde Edirne’nin 146. parkın açılışı gerçekleştirilecek. Parkın açılışı 28 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’te yapılacak. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel Edirne Belediye Bandosu Konseri ve Halk Oyunları Gösterisi düzenlenecek. 

Edirne Belediye Bandosu, şarkılarını Cumhuriyet için söyleyecek. Edirne Belediye Bandosu Konseri ve Edirne Belediyesi Halk Oyunları Ekibi tarafından sahnelenecek Halk Oyunları Gösterisi, 28 Ekim Cumartesi günü saat 20.00’de Özgür Çocuklar Parkı’nda gerçekleştirilecek.

ÇOCUKLARA HEDİYELER VERİLECEK

100. yıl coşkusu çocuklarla birlikte yaşanacak. 29 Ekim Pazar günü saat 13.00’te Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi’nde; Vals ve Bale gösterileri, Bubble Show, Fidan Dikimi, Müzik-ritim çalışmaları gibi birçok etkinliğin yer aldığı 100. Yıl Kutlamaları yapılacak. Etkinliklerde çocuklara Edirne Belediyesi tarafından, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi, bayrak, balon, kitap ve bez çanta gibi hediyeler verilecek. 

SOSYAL TESİSLER AÇILACAK 

 

29 Ekim günü saat 14.30’da ise Edirne Belediyesi tarafından halkın hizmetine sunulacak olan Edirne Belediyesi Meriç Sosyal Tesisleri’nin açılışı gerçekleştirilecek. Daha önce Villa Restoran olarak bilinen ve mülkiyeti Edirne Belediyesi’ne ait olan taşınmaz, Edirnelilerin kullanımına sunulacak. 

Tesis, halka ekonomik hizmet sunun çağdaş bir sosyal tesis olarak hizmet verecek. 29 Ekim günü saat 16.00’da Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’nda Cumhuriyetin 100. Yıl Tanıtım Lansmanı gerçekleştirilecek. Lansmanda, Cumhuriyetimizin ilelebet payidar olmasını temsil edecek olan Cumhuriyetin 100. Yılı Anıtı tanıtılacak; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığından yola çıkılarak, ışıklandırılması yapılan Atatürk Bulvarı’nın anlatımı gerçekleştirilecek.

CUMHURİYETİ’NİN İKİNCİ YÜZYILINA İLK ADIMLARINI ATACAKLAR

Edirne Belediyesi tarafından Cumhuriyetin 100. Yılı Yürüyüşü de gerçekleştirilecek. 29 Ekim Pazar günü saat 21.00’de Şükrüpaşa İlköğretim Okulu önünde başlayacak olan kortej yürüyüşü; Atatürk Anıtı’nda sona erecek. Edirneliler, ellerinde Türk Bayrakları ve fenerlerle Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılına ilk adımlarını atacak. 

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamaları sanatçı Onur Akın’ın konseri ile son bulacak. Edirneliler, Onur Akın’ın şarkıları ile Cumhuriyet coşkusu yaşayacak. Konser, 29 Ekim Pazar günü saat 21.00’da Saraçlar Cadde’sinde gerçekleştirilecek. 

Etkinliklere tüm Edirne halkını davet eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve bizlere emanet ettiği, Türkiye Cumhuriyetimiz 100. yaşında. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere bıraktığı emanete 100 yıldır kalpten bağlıyız, sonsuza kadar da yaşatmaya kararlıyız” dedi.

Haber / Baştuğ Alperen KARDEŞ
 

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *