[ad_1]

Sosyal güvencesi olan kanser hastalarından tetkikleri ve tedavileri için herhangi bir ücret alınmadığı belirtildi. 

Özel Çerkezköy Optimed Hastanesi bünyesinde açılan radyoterapi (ışın tedavisi) ünitesi ile sağlık hizmeti sunmaya başladıklarını belirten Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Erkan Göcen, “Bugüne kadar Çerkezköy Özel Optimed Hastanesi’nde kanser ameliyatları, kanser tarama ve tedavi amaçlı görüntülemeler sağlanıyordu. 

Kanser görüntülemesinde önemli bir yer tutan PET-CT ünitesi ve kanser tedavisinde vazgeçilmez bir yer olan kemoterapi ünitesi ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Açılan Radyasyon Onkoloji Ünitesi ile tüm kanser türlerinin ışın tedavisi ile kontrol altına alınması mümkündür” dedi. 

“KANSER, ÖNEMİ GİDEREK ARTAN BİR SAĞLIK DURUMUDUR”

Radyasyon onkolojisinin, iyonizen radyasyon kullanılarak yapılan her türlü radyasyonla tedavi işleminin kanser hücreleri ve tümörler üzerindeki etkilerini inceleyen ve bu alanda araştırma yapan birim olduğunu dile getiren Dr. Erkan Göcen, “Tedavi sürecinde, dalgalar veya parçacıklar tarafından taşınan ve radyasyon denilen özel bir enerji türü kullanılır. 

Bu nedenle radyasyonun, hastalıklı organa yönlendirilmesi için özel cihazlara gereksinim duyulur. Bu şekilde, yüksek doz seviyelerindeki radyasyon enerjisinin tedavi etme amacıyla kullanımına “Işın Tedavisi” ya da “Radyoterapi” adı verilir. Ülkemizde ve tüm dünyada kanserin önemi giderek artan bir sağlık durumudur. 

Yenilikçi yaklaşımımız, bilimsel gücümüz ve değer katan çalışanlarımızla vizyonumuzu 2023 yılı itibariyle Radyasyon Onkolojisi alanında da genişletiyoruz. En önemli önceliklerimizden birisi de her hastaya birey özelinde tedaviyi farklılaştırmak ve hastanın hayatına değer katmak oluşturuyor” ifadelerini kullandı. 

“RADYOTERAPİ CİHAZLARI DA GİDEREK GELİŞİYOR”

Teknolojik gelişmelere paralel olarak radyoterapi cihazlarının da giderek geliştiğini kaydeden Uzm. Dr. Erkan Göcen, “Gelişmiş tekniklerden biri olan yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT) olarak adlandırılan tekniğin en büyük avantajı, kanserli dokuya yeterli doz radyasyon verilirken, sağlıklı hücrelerin zarar görmesini önlemektedir. 

Böylelikle yan etki yaşanması en az seviyede kalmaktadır. Eski tekniklerde ciddi yan etkiler izlenirken uygulanan modern teknikte yan etki çok az izlenmektedir. Radyoterapi tedavisi uzun soluklu bir tedavi olduğu için hastaların hafta içi her gün merkeze gitmesi gerekmektedir” dedi. 

“DİĞER İLLERE GİTMEK ZORUNDA KALMAYACAKLAR”

 

Çerkezköy Özel Optimed Hastanesi’nde onkoloji hastalarının hızlı ve kolay bir şekilde hizmet alabilmelerini sağlayacaklarını dile getiren Uzm. Dr. Erkan Göcen, Çerkezköy halkının yanı sıra bölge halkına da hizmet verecek olan Radyasyon Onkoloji Ünitesi sayesinde hem Çerkezköy’deki kanser hastalarının çevre il ve ilçelerdeki hastanelere gitmek zorunda kalmayacağını hem de Tekirdağ ve bölgedeki diğer hastanelerin hasta yükünün azalacağını dile getirdi. 

“TETKİKLERİNDEN YA DA TEDAVİLERİNDEN HERHANGİ BİR ÜCRET ALINMIYOR”

Radyasyon Onkoloji Ünitesi’nde sadece hastalıklı bölgeye radyasyon verdiklerini, hastanın tüm vücudunun radyasyona maruz kalmadığını dile getiren Uzm. Dr. Erkan Göcen, “Radyoterapide yaş sınırı yok. Hastanın genel durumu elverdiği ölçüde hastayı radyoterapiye alabiliyoruz” dedi. 

Bu merkezin Çerkezköy için çok büyük bir ihtiyaç olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Erkan Göcen, “Çerkezköy’deki hastalar diğer il ve ilçelere gitmek zorunda kalmadan burada tedavisini alabilecek. Özel bir hastaneyiz ama radyoterapi anlamında hiçbir şekilde ücret almıyoruz hastalarımızdan. 

Tetkiklerinden ya da tedavilerinden herhangi bir ücret alınmıyor” dedi. Uzm. Dr. Erkan Göcen, sağlıklı bir yaşam için düzenli olarak sağlık taramalarının yaptırılmasının ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı. 

Haber / Buse AKIN

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *