[ad_1]

Osmanlı döneminde Subaşı Timurtaş Paşa tarafından 15. yüzyılın ilk çeyreğinde inşa ettirilen ve Karaağaç Mahallesi’nde Türkiye-Yunanistan sınırına yakın bir konumda yer alan tarihi Demirtaş (Timurtaş) Camisi, cuma ve bayram namazları ile ramazan ayında ibadete açılıyor.

İnşa edildiği dönemde çevresinde köyler bulunan tek minare ve tek kubbeli kare yapı camiye bugün yakın bir yerleşim alanı bulunmuyor. Caminin çevresinde tarım alanları, şantiyeler ve sınır birlikleri yer alıyor. Zaman içinde minaresi yıkılan ve kullanılamayan cami Vakıflar Genel Müdürlüğünce 2008 yılında restore edildi. Tarihi cami, 15 yıldır cuma namazlarında, teravih namazlarında ve bayramlarda ibadete açılıyor.

“ECDAT YADİGARI BİR CAMİ”

Camide uzun yıllar imamlık yaptıktan sonra emekli olan Ayhan Günay, gönüllü hizmetinin sürdüğünü söyledi. Yerleşim yerine uzak kaldığı için caminin belli günler açıldığını ifade eden Günay, “Zamanında burada bir köy varmış. Köy sakinleri o zamanlar namaz vakitlerinde gelip ibadetlerini yapıyormuş. Köy zamanla yok oluyor. 

Camiye şu anda en yakın yerleşim yeri olan 1 kilometre mesafede. Cuma günleri cemaatle birlikte tarihi camide namaz kılıyoruz. Caminin maneviyatını yaşatmak ve manevi havasını hissetmek için çaba sarf ediyoruz. Ecdat yadigarı tarihi bir cami. Manevi yönden insana huzur veren bir eser. 

Cami, Yunanistan sınırına yaklaşık 1 kilometre mesafede. Meriç Nehri’ne de yakınız. Etrafında evler yok” dedi. 

“CAMİNİN GELECEĞE  TAŞINMASINI İSTİYORUZ”

 

Karaağaç Mahallesi sakinlerinden Dilaver Kokala ise tarihi caminin cemaatiyle güzel olduğunu dile getirerek “Caminin geleceğe taşınmasını istiyoruz. Kendimizi camiye adadık. Otunu biçiyoruz, fidanlarını dikiyoruz, cemaat olarak camimize sahip çıkıyoruz. Restore edildiğinden beri arkadaşlarla camiye geliyoruz. 

Burada gönüllü olarak bulunuyoruz” ifadelerine yer verdi. Camiyi cemaatsiz bırakmamak için çaba sarf ettiklerini belirten mahalle sakinlerinden Sabri Deniz de “Ecdat yadigarı camide ibadet etmenin manevi hazzını yaşıyoruz. Cami cemaatsiz kalmasın diye buraya geliyoruz. Arkadaşlarla toplanıp burada cuma namazını kılıyoruz. Bayram namazları ve teravihlerde buradayız” dedi. 

AA

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *