[ad_1]

İklim değişikliğinin denizdeki canlıları da olumsuz etkilediğini dile getiren Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Şirin, “Deniz suyu sıcaklıkları son 100 yılda Akdeniz’de yaklaşık 1,5 derece, Karadeniz’de ise 0,5 derece arttı. Su sıcaklıklarındaki değişim deniz ekosisteminin bozulmasına ve canlı türlerinin farklı derecelerde etkilenmesine neden oluyor” dedi. 

“YAŞAM DÖNGÜLERİ DEĞİŞİYOR”

Bazı balık türlerinin dağılım ve yaşam döngülerinin değiştiğini, hastalıklara karşı daha duyarlı hale geldiklerini dile getiren Şirin, “Türk Deniz Araştırmaları Vakfının İklim Değişikliği ve Denizler Raporu oldukça çarpıcı örnekler içeriyor. Bu raporda Akdeniz’de yaşayan, Karadeniz ve Marmara’da 20 yıl önce nadir görülen sardalya, kupes ve sarpa gibi türlerin sıkça görülmeye başlanması deniz suyu sıcaklığının artışıyla ilişkilendirilmektedir. 

Başka bir balık türü olan gün balığının Akdeniz’in güneyinden Marmara Denizi’ne çıkması da küresel ısınmanın etkileriyle açıklanmaktadır. Balık türlerinin yanı sıra omurgasız canlılardan olan bir deniz kestanesi türünün de Kuzey Ege ve Marmara Denizi’nde yoğun olarak görülmeye başlanması yine küresel iklim değişikliğine bağlı faunal değişime işaret etmektedir” diye konuştu. 

“ALG PATLAMALARINA DA NEDEN OLUYOR”

 

Akdeniz’de yaşamaya uygun olan türlerin deniz suyunun ısınmasıyla gitgide Kuzey Ege, Marmara ve hatta Karadeniz’e kadar yayılmaya başladığını dile getiren Şirin, “Denizlerde sıcaklık artışı, alg patlamalarına da neden oluyor. Bu durumdan birçok canlı etkileniyor. Alg patlamaları, azot veya fosfor gibi maddelerin su sistemine girerek aşırı alg büyümesine sebep olması nedeniyle oluşur. 

Bu patlamalar, güneş ışığının diğer canlılara ulaşmasını engelleyebilir, ayrıca sudaki oksijen seviyesinin azalmasına ve suda organik moleküllerin birikimi ile zararlı etkilere yol açabilir. Bu durum su kaynağındaki tüm ekosistemi etkileyebilir. Buna bağlı olarak da balık ölümleri veya su kaynaklarının kesilmesine neden olabilir” dedi. 

AA

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *