[ad_1]

Törene Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, eşi Aysu Yetim Gerenli, başkan yardımcıları Leyla Güncer, Kemal Pektaş, Bakut Arama Kurtarma Derneği Kırklareli İl Temsilciliği, Lüleburgaz Doğal Afet Arama Kurtarma, Trakya Afet Gönüllüleri Doğa Koruma Derneği, Afet ve Acil Haberleşme TRAC Lüleburgaz ve Türk Kızılay Derneği Lüleburgaz Şubesi üyeleri katıldı.

 

“SENİ UNUTMADIM ARKADAŞIM”

 

Törende, depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için saygı duruşunda bulunulurken, meydanda kurulan çadırlarda ise Lüleburgaz’daki sivil toplum kuruluşları tarafından afetler ile ilgili bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları gerçekleştirildi. ‘Seni Unutmadım Arkadaşım’ sloganıyla düzenlenen kampanya kapsamında vatandaşlar depremzede çocuklara ulaştırılmak üzere oyuncak ve kırtasiye malzemesi getirdi.

 

“EN ÖNEMLİ ADIM BİLİNÇLENME”

 

Törende konuşan Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, afetlere hazırlıkta en önemli adımın bilinçlenme olduğunu belirterek; “Bundan tam bir yıl önce sabah çok büyük bir acıyla uyandık, yüzyılın felaketi. Kahramanmaraş depremleri hepimizi derinden sarstı. Ben üç tane canımı, bir çalışma arkadaşımı bu depremde kaybettim. Göçük altından aylar sonra çıkarıldı, kimsesizler mezarlığında bulabildik onları. 53 binden fazla canımızı kaybettik, yüz binlerce canımız yaralandı, evsiz, barksız, yurtsuz kaldılar” dedi. 

 

“AFETLER TÜRKİYE’NİN GERÇEĞİ”

 

Afetlerin Türkiye’nin gerçeği olduğunu ifade eden Gerenli, “Bunun bilincindeyiz ve bununla beraber Lüleburgaz Belediyesi olarak bu yılı Lüleburgaz’da ‘Afet ve Koordinasyon Yılı’ olarak ilan ettik. Afetlerle ilgili en önemli şey bilinçli olmak ve afetlere hazırlıklı olmak. Hepinizin bildiği gibi, binalar öldürüyor depremlerde. 12 Kasım 1999 Düzce depreminde gönüllü hekim olarak 8 saat sonra sahaya gittiğimde kaybettiğimiz canların yanında, göçük altından çıkanların durumunu gördükçe içim parçalandı. O nedenle ilk işimiz afetlere hazır olmak. Güçlü binalarda, dayanıklı binalarda yaşamayı öncelikle bilmeli ve bilinçlenmeliyiz” diye konuştu. 

 

“BİNALARI SAĞLIKLI YAPACAĞIZ”

 

Gerenli: “Aklın ve bilimin rehberliğinde depremlere hazırlıklı olacağız. Lüleburgaz kamuoyunun Lüleburgaz Belediyesi hizmet binasının boşaltılması ile ilgili konuştuğu konular, yaptığı tartışmalar beni dehşete ve büyük bir kaygıya düşürdü. Defalarca konusunda uzman ekiplerle yaptığımız çalışmalar sonucunda binamızın riskli olduğunu, depreme dayanıksız ve güçlendirilemez olduğunu belirledik. Tek bir Lüleburgazlı hemşehrimizin burnunun kanaması benim sorumluluğumdadır. O yüzden binaları sağlıklı yapacağız. Hemen arkasından Mercan Çarşısı konuşuldu. Yıllar öncesinden yıkım kararı alınan yerle ilgili tartışmalar başladı. Göçük altından kurtarmak değil, insanları göçük altında kalmayacak, sağlam binalarda yaşatmak zorundayız. En büyük sorumluluğumuz bu. Sel felaketi yaşadık, o insanların orada yaşamasını engellememiz gerekiyor. Bunun için çalışmaya devam edeceğiz. Önce bu bilincin yerleşmesi için mücadele edeceğiz” diye konuştu.

 

“BU BİLİNCİ TOPLUMA KAZANDIRMAK ZORUNDAYIZ”

 

“Bina Deprem Risk Analizi” sonucunda depreme dayanıksız olduğu tespit edilen Lüleburgaz Belediyesi hizmet binasının yerine yapılması planlanan yeni belediye binasıyla ilgili de konuşan ve projenin görsellerini kamuoyu ile paylaşan Gerenli, “Şimdi Lüleburgaz’da Lüleburgaz’a yakışan, Lüleburgaz halkının sosyal ve ekonomik hayatına daha fazla katkı sağlayacak, kendi enerjisini üreten, gri suyunu kullanabilen, üzerinde terasların olduğu, kent siluetini bozmayacak, modern bir yapı kazandıracağız. Lüleburgaz’da 40 adet afet toplanma noktasının hepsini kamuoyuyla paylaşıyoruz. Afet koordinasyon merkezimiz itfaiye binamızda, yedekleriyle beraber hazır. Gönüllülerimiz hazır, hep beraber gerekeni yapacağız. Ama önce bu bilinci topluma kazandırmak zorundayız. Maalesef canlarımızı yitiriyoruz, daha aydınlık bir gelecek, daha güvenli bir ülke ve kent için hepinizi göreve davet ediyorum” dedi. 

 

Haber / Mehmet Burak TEKEŞ

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *